dnes je Saturday - 5. December 2020 - Oto | zajtra Mikuláš

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

Júlia Smolková drží palce Katke Koščovej

Júlia Smolková zažiarila v súťaži Slovensko hľadá SuperStar, hoci jej púť skončila ešte v semifinále. Ako sa díva dnes, s krátkym odstupom času na túto súťaž? Aj o tom sme sa porozprávali v príjemnom neformálnom rozhovore.

Súťaž Slovensko hľadá SuperStar je za tebou. Čo máš nové?

"Je toho veľa, no o niektorých veciach ešte nemôžem hovoriť, lebo nie sú stopercentné. Niečo sa však chystá, nebudem v tom sama, ale sú tam zaangažovaní aj iní. Teraz je tento projekt v takom štádiu, že už sa stretávame, cvičíme, ale ešte nemáme písomný súhlas Slovenskej televízie. Okrem toho otváram školu."

Čo za školu to bude?

"Oficiálne ju chcem otvoriť od septembra. Ide o pobočku umeleckej školy, ktorá má európske sídlo v Hamburgu. Na Slovensku mala doteraz pobočky v Bratislave, Žiline, Zvolene, Žiari nad Hronom a teraz sa chystá v Prešove. Na starosti to mám ja.
Keďže je polovica školského roka, rozhodli sme sa začínať s hudobnými programami v materských školách. Deti sa na nich učia základom spevu, rytmiky, melodiky, hry na flautu, keyboard, gitaru. Učia to baby, ktoré študujú na vysokej škole pedagogickej. Medzi nimi aj moja sestra, prvýkrát ju mám pod palcom. Týmto začíname, od septembra pôjdeme rozbiehame školu, kde sa bude učiť populárny spev, hra na gitaru, klávesy, bicie... Bude tam aj rôzne tance, literárno-dramatický odbor a podobne."

Kto sa môže prihlásiť do tej školy?

"Každý."

Aj ten, kto nemá sluch?

"Vo Zvolene učím populárny spev, kde mám osem-, deväťročné deti, ale aj päťdesiatročných dospelých. Takže ono nemusí byť ten človek až tak veľký talent, hlavná je chuť."

Čo ti dala a čo vzala súťaž Slovensko hľadá SuperStar?

"Prvé dni po semifinále SuperStar som bola z toho všetkého trochu sklamaná. Postupom času sa na to pozerám tak, že mi toho tá súťaž dala veľa. V prvom rade som sa zviditeľnila. Aj dnes ráno zastavilo na zastávke auto a pýtali si odo mňa podpisy. Stáva sa mi to často, hoci už som von z hry. Takže som sa zviditeľnila, mnohé dvere, ktoré boli doteraz zabuchnuté, sú zrazu otvorené. Mnoho ľudí sa mi snaží pomôcť. Zviditeľnenie je tá prvá vec, tou druhou sú skúsenosti. Ozvalo sa mi viacero ľudí, či už sú to hudobníci, kapely, textári a podobe, takže tých kladov bolo rozhodne viac než záporov."

A negatívne skúsenosti?

"Boli aj také, ale na ne sa postupom času zabudne. Nešlo o nejaké veľké veci. Dosť ma napríklad zarazilo, že poniektorí ľudia postupujú na základe výzoru, alebo šou, akú robia, nie na základe spievania, ale na to som prišla už pri prvej desiatke. Takže som s tým aj počítala. Je to ale reality šou, takže naozaj nejde len o spev."

Vo vašej desiatke ste boli súdržní, kamarátski, alebo bolo cítiť to napätie?

"Vôbec nebolo cítiť napätie, až do toho piatku sme si nepripúšťali, že postupujú iba dvaja. Hovorili sme si, že je jedno, kto pôjde, lebo sme videli, že sme všetci dobrí. Boli sme po hlasovej stránke vyrovnaná desiatka, aj keď sa to potom neodzrkadlilo na hlasoch od ľudí, lebo rozdiel medzi prvým a druhým miestom bol obrovský. Na tých ďalších miestach to už bolo vyrovnané."

Novinári urobili s tebou viacero rozhovorov, niektorí ťa pasovali aj do role favoritky na SuperStar. Malo to nejaký vplyv na výsledok?

"Všade ma zviditeľňovali tými mojimi troma slovami. Myslím, že z väčšej časti mi to nepomohlo, lebo vyvolali u ľudí prehnané očakávania, že budem spievať ako malý boh. Viem spievať, myslím, že veľmi dobre, ale vzhľadom na pesničku, ktorú mi vybrali (Killing Me Softly), som na nej mohla ukázať niečo, ale nie všetko."

Zašo Hubáček http://www.frenky.sk/?c=12&id=316 tvrdí, že ti poškodilo to, že si z Prešova. Myslíš, že mohlo mať vplyv aj to, že pred tebou postúpili dve Prešovčanky, Petra a Katka?

"Neviem. Azda aj áno. Aj naši ma doma upokojovali, že ´keď nepostúpiš neber si to k srdcu, ďalšiu Prešovčanku do hry nepustia´. Mohlo mi to teda trochu uškodiť, ale neviem. Poviem to tak. Myslím, že z našej desiatky sa dostali ďalej preto tí, čo sa dostali (Peter Konček a Tomáš Bezdeda), že väčšinou hlasujú dievčatá. Hlavne od tých 13 do 17 rokov. A ide o to, že dievča dievčaťu hlas nepošle, aspoň vo väčšine prípadov, ale chlap chlapovi hlas pošle. My sme v tomto beštie. Aj preto, že Tomáško je chalan a dobre vyzerá, postúpil a tretí skončil Andrej Vršanský. Avšak nemrzí ma to, Tomášovi postup želám. Dokonca sa mi ospravedlňoval, že postúpil on a nie ja, čo som mu povedala, nech nie je smiešny a teší sa z postupu a ukáže všetkým, že na to má. Keď Tomáš potreboval nejakú radu, obrátil sa na mňa, aj pesničku Dnes konzultoval so mnou, myslím si teda, že si váži môj názor a preto ho to aj trochu mrzelo. Mne nevadí, že postúpil on. Keby to bol človek, ktorý je sebecký alebo sa správa povýšenecký, možno by som mala výčitky, ale práve preto, že Tomáš je taký, aký je, ma to vôbec nemrzí."


Katka spievala aj pred SuperStar, Peťa mala skupinu, Zašo tiež, kde si sa však nabrala ty ako spevácky zjav?

"Áno, o mne Prešov nevedel (smiech). Chodila som tu na gymnázium na Konštantínovu. Tam som spievala, ale vtedy som sa venovala opernému spevu, ktorý som chcela aj študovať. Dupla som si doma, naši neboli nadšení tým, že by som mala byť umelkyňa a nerozumeli, kde sa to vo mne vzalo, keďže otec je stavebný inžinier a mama zdravotná sestra. Išla som študovať operný spev do Banskej Bystrice. Po troch rokoch som zistila, že chcem robiť spev, ale opera nie je tým žánrom, ktorý chcem robiť. Aj keď moja profesorka spevu tým bola veľmi sklamaná, lebo vraj som mala na to veľké dispozície."

Ako došlo k tomu zlomu?

"Mala som koncert, spievala som v českom jazyku. Prišiel za mnou jeden pán a povedal mi: ´Slečna, krásne to bolo. A o čom to bolo?´ Tak ja sa tam dve hodiny naparujem, ešte spievam v češtine a on mi položí túto otázku? Tak som si povedala, že toto nie, toto robiť nebudem. Urobila som takú vec, že som sa popri opernom speve začala zaujímať o muzikálový, populárny spev, aj keď komerciu nemusím...
Dostala som ponuku učiť na škole, popri tom som už spievala v jednej kapele JMP (Júlia, Miško a Peťo), a tiež krátko v Ananáse, čo je džezová kapela. No a tak som sa postupne začala diaľkovou formou študovať v Topoľčanoch neoperný spev."

Tvoj tip na SuperStar? A koho by tam chcela vidieť?

"Tip na víťaza je Peťo Konček (už je von - pozn. red.). Ja by som tam chcela mať Katku Koščovú http://www.frenky.sk/?c=12&id=312.";

(február 2005)

Foto: Frenky

-

Bonusy:

O Katke a ďalších finalistoch (po druhom finále)

V reality šou Slovensko hľadá SuperStar zaujala už na bystrickom kastingu východniarka Júla Smolková. Tejto blondíne z Prešova - Nižnej Šebastovej stačili na postup tri sekundy a tri slová. Bez problémov sa prebojovala aj do semifinálovej päťdesiatky. Tam však jej púť v tejto šou skončila. Z jej desiatky, ktorá bola mimoriadne vyrovnaná, postúpila do finále dvojica Peter Konček - Tomáš Bezdeda. Júliu vypadnutie zo súťaže od spevu neodradilo. Naopak, v Prešove si otvára spevácku školu. Minulý piatok http://www.frenky.sk/?c=12&id=319 vypadla z finálovej desiatky Prešovčanka Petra Humeňanská http://www.frenky.sk/?c=12&id=328. V hre o titul SuperStar tak ostala už len jediná zástupkyňa metropoly Šariša, speváčka Katarína Koščová. Ako ju charakterizuje Júlia Smolková.

„Osobne Katku nepoznám, čo je škoda. Čo sa týka spevu, tak si myslím, že ona je vo finále jednou z tých osôb, čo vedia spievať. Držím jej palce, vzhľadom na to, že východniarka, Prešovčanka,“ povedala pre Korzár sympatická speváčka a zdôraznila: „Po speváckej stránke, keďže som študovala spev a som hlasový pedagóg, môžem povedať, že má rôznorodú škálu toho spievania, že si myslím, že by nemala mať problém s ničím. A aj o to tam ide, dokázať zaspievať hocičo. Katka je po tejto stránke veľmi dobrá.“

Palce bude J. Smolková držať svojej krajanke, ale tiež kamarátom zo štvrtej desiatky Petrovi Končekovi a Tomášovi Bezdedovi, s ktorými je stále v kontakte. Čo na nich hovorí? „Peťo je typ človeka, ktorý ovláda jeden spevácky žáner. Mnohí sú teda dosť zvedaví na to, ako zvládne ďalšie kolá a po pravde, aj ja som zvedavá. Je však dobrý spevák, taký typ na Slovensku nie je a tým aj, podľa mňa, upútal pozornosť.“

Tomáš je podľa Júlie „ešte taký chlapček“. Jeho devízou je veľký hlasový fond.
„Na tých kastingoch bol ešte dosť nevýrazný, ale tou pesničkou Dnes od Tublatanky v prvom finále upútal,“ poznamenala J. Smolková, pričom zdôraznila, že konkurencia je vyrovnaná. „Už v päťdesiatke sa nenašli dvaja rovnakí speváci, každý bol svojím spôsobom výnimočný.“ Spev je podľa jej slov dôležitý, ale svoju rolu hrajú aj iné faktory. Tie by zas mohli pomôcť P. Končekovi, ktorý má inak, ako podotkla, úzky hlasový rozsah.

-

O sestre...

Veľa speváčok, ktoré sa objavili v šou Slovensko hľadá SuperStar má nemenej šikovné sestry. Petra Humeňanská má sestru Janu, s ktorou spieva v kapele. Janka a Petra sú aj mená sestier Ferenčíkových zo Sečoviec, z ktorých staršia Jana bodovala v Slovensko hľadá SuperStar, mladšia zas v KitKat hľadá SuperStar. Sestru Kataríny Koščovej Veroniku už pozná azda celé Slovensko. Obe sestry pred pár dňami oslavovali narodeniny, Katka venovala sestre pieseň Little Sister, a kým ona je finalistkou SuperStar, Veronika bola vo finále prestížnej súťaže PopStar. Málokto však vie, že sestru má aj Júlia Smolková, semifinalistka Slovensko hľadá SuperStar.
Jej sestra Miriama bude mať 20 rokov, od Júlie je mladšia o 4 roky.

„Skončila som strednú pedagogickú školu, pokračujem na vysokej škole, prvý ročník 1. - 4. a predškolskú pedagogiku,“ povedala nám Miriama Smolková vo svojom prvom interview pre médiá. Čo hovorí na sestru a jej účinkovanie v Slovensko hľadá SuperStar? „Ohlasy sú dobré. Dokonca sa mi stalo, že si ma aj pomýlili so sestrou. Keď som mala vlasy v čiapke, ona má iný strih. Bola som sklamaná, že Julka nepostúpila ďalej. Vedela som, že sú tam fakt dobré hlasy, ale v kútiku duše som verila, že postúpi.“

V Bratislave bola s ňou, na esemesky minula celý kredit. Nestačilo to však, zo štvrtej desiatky nepostúpila Júlia, ale Peter Konček a Tomáš Bezdeda. Čo už, život ide ďalej. Júlia sa zo stredného Slovenska vracia na východ, v Prešove zakladá hudobnú školu a Miriama je jej podriadenou. Je rada, že sestra je po piatich rokoch opäť doma.

Aj keď na začiatku tomu tak nebolo: „Už som si naplánovala, že keď odíde, tak si vybúram stenu, čo je medzi izbami a budem mať veľkú izbu, ale potom sa plány zmenili a ostala som pri svojej izbičke. Najprv som jej hovorila, nech už ide preč, liezli sme si na nervy, ale už po polroku mi začala chýbať.“

Aké má Júlia zlozvyky? Chceli sme vedieť od Miriamy. „Kričí na mňa,“ odvetila s úsmevom, ale dodala, že to majú v rodine. „My sme taká výbušná rodina, okrem ocka, ten je pokojný,“ doplnila Júlia, o ktorej sestra ešte prezradila: „Stále mi berie veci a vždy je kvôli tomu hádka. Inak však vychádzame dobre. Nič zlé by som na ňu nemohla povedať.“

Miriama Smolková sa venuje výtvarníctvu. Z „tuc-tuc“ hudby vyrástla, dnes má záber ďaleko širší. „Od strednej školy som začala počúvať klasickú hudbu, hlavne klavírne koncerty, Chopin a tak. Mám rada aj Aliciu Keys a také slaďáčiky - Celine Dion, Whitney Huston...“ Obľubuje nielen slaďáky, ale aj romantické filmy. Aj Miriama spieva, obe sestry Smolkové spievali v Prešovčatách. Prečo sa teda neprihlásila do SuperStar? „Nemám na to odvahu, som v tomto pravý opak sestry.“

Júlia doplnila: „Miriamka veľmi dobre spieva. Musela by sa tomu trošku povenovať. Aj sme to skúšali, ale nedá sa učiť sestru. Cudzím ľuďom možno vytknúť negatíva, ale ona sa hneď ohradí. No spieva si. Včera som bola na nákupe a keď som sa vracala po chodníku domov, až na ulicu bolo počuť ako pri vysávaní spievala Celine Dion (smiech).“

Koho si želá za SuperStar Miriama Smolková a kto podľa nej naozaj vyhrá? „Želala by som si, aby vyhrala Katka. Alebo Tomáš. Alebo ešte Martina, jej hlas sa mi páči. A kto to vyhrá? Aj keď to nie je môj typ, ale myslím, že Peťo Konček.“

(február 2005)

Starší článok o Júlii Smolkovej nájdete tu: http://www.frenky.sk/?c=12&id=313

 
4.4.2005 | Pridal: Michal Frank | Rozhovory | čítané: 17768 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS