dnes je Saturday - 5. December 2020 - Oto | zajtra Mikuláš

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

Povedali o Katke a Martine

Čo si myslia kamaráti Kataríny Koščovej o nej a SuperStar? Aká je jej skutočná prezývka? Prečo otec Milan Šindler stále strážil Martinu a čo na ňu hovorí? To sa dočítate v nasledujúcich riadkoch, ktoré vznikli pred ešte pred posledným finálovým kolom Slovensko hľadá SuperStar.

Katarína Koščová sa neraz vyjadrila, že medzi jej hlavné záľuby patrí rodina a priatelia. Kamarátov má neúrekom, čo pri jej povahe nie je žiadne prekvapenie. Stretli sme sa s dvomi ľuďmi z jej najbližšieho okolia. Hoci to, čo možno považovať za najbližšie okolie, je relatívne. "Kamarátov má na všetky smery. Ona keď povie, že ´moji kamaráti´, tak ten užší okruh kamarátov je štvrtina Prešova. Širší je polka Prešova," vraví s úsmevom Martin Rázus. Ďalší kamarát Michal "Bobor" Pivovar však okruh partie spresňuje: "Keby som to veľmi natiahol, tak asi 20 ľudí."

Ako sa oni dvaja spoznali s Katkou? "Poznáme sa cez Bobra, lebo on ma dotiahol do skautingu. Asi tak pred piatimi rokmi sme začali chodiť k nim a viac sa skamarátili," vraví Martin Rázus. Bobor sa na prvé stretnutie nepamätá: "Spoznal som ju strašne dávno. Desať rokov dozadu, na skautingu. Prvé tri, štyri roky sme nejako nevnímali, potom sme sa začali viac kamarátiť. Keď začali chodiť dievčatá k Rázusovcom, dali sme sa dokopy taká partia. Tam som nejako zapadol."

Písať ódy na Katkinu povahu je ako nosiť vodu do mora. Bobor ju dokonca nazval "brutálne dobrosrdečnou". Na otázku, aké sú jej negatíva, odvetil: "Možno to, že je až príliš dobrá. Akurát občas, keď je veľmi unavená, netreba do nej veľmi vyrývať, lebo vtedy ´kuše´."

Čo hovoria na úspech kamarátky Katky v speváckej súťažnej šou Slovensko hľadá SuperStar? "Má to dve stránky. Z jednej sa veľmi teším, lebo jej to všetci doprajeme a určite na to má. Druhá vec je však tá, že je veľmi málo doma. A keď príde domov, tak príde v sobotu večer a v pondelok už ide späť do Bratislavy." U Rázusovcov je často. Viackrát sme ju tam telefonicky zastihli. No Martin s tým nesúhlasí: "Už u nás dlhšie nebola. Lebo kým pobehá školu, rodinu, kamarátov, tak jej toho času naozaj veľa neostáva." Bobor: "Príde na dva dni do Prešova, sedí nervózne doma a každých päť minút jej tam zazvoní nejaké 'kvalitné' dieťa do 12 rokov, že chce podpis od Tomáša Bezdedu. To je jej činnosť, pokiaľ je doma a to sa nedá nazvať oddychovaním. To je tá druhá stránka SuperStar."

Katkina zaneprázdnenosť jej priateľom začína vadiť. "Keď to začalo, hovoril som si: 'Super, mám slávnu kamarátku'. No matne som tušil, že z toho ešte budú problémy. A teraz naozaj prišli. To sú tie veci, že keď sa s ňou chcem stretnúť, tak mám veľký problém. A keď sa s ňou už stretnem, tak mám problém s ňou naozaj byť, lebo väčšinou je tam strašne veľa ľudí, ktorí sa s ňou naraz chcú stretnúť a do toho jej každých päť minút zvoní telefón, že 'rodičia ťa uznávajú a chcela by som pozdraviť Tomáška'," dodáva M. Pivovar.

Katka je Caja, nie Gaučaňa

Meno Katarína Koščová je dnes známe celému Slovensku. Táto prešovská speváčka sa dostala až do veľkého finále televíznej relácie Slovensko hľadá SuperStar. Katku pozná Slovensko pod prezývkou Gaučaňa. Tá jej prischla preto, lebo na košickom kastingu ju moderátor Martin Pyco Rausch zastihol s kamerou ležiacu na gauči. Zvyšok urobili diváci a internet. Katka sa vyjadrila, že Gaučaňa je celkom milá prezývka, že je to vždy lepšie ako Katuška. Tak jej to teda prischlo...

Akú má však skutočnú prezývku? Ako ju volajú priatelia? Vieme, že Caja. Prečo? To sme zisťovali priamo u jej najbližších kamarátov. Martin Rázus a Michal Pivovar patria medzi nich, priatelia sa ešte zo skautských čias. Prečo je teda Katarína Koščová Caja? „To vzniklo strašne dávno, ešte na nejakom skautskom tábore. Ja ju poznám už ako Caju. Teda najprv som ju poznal ako Caju, až potom bola medzi nami ako Katka,“ vraví Michal Pivovar, ktorého, mimochodom, prezývajú Bobor.

Martin Rázus ho dopĺňa: „To je tak, že keď má niekto prezývku, tak aj dva roky nevieš, aké má skutočné krstné meno. Katka bola odjakživa Caja.“

Je zvláštne, že zaužívaná prezývka Caja ostala pred ľuďmi utajená. „Ťažko povedať prečo. Možno preto, že sa ona predstavila ako Katka,“ poznamenal M. Pivovar.

„Caja je prezývka z okruhu ľudí, ktorí ju poznajú dlhšie. Už trebárs chalani, s ktorými hrala v kapele, ju volali Kaťa, Katka. Toto teda vzniklo ešte z tej skautskej partie,“ upresnil Martin Rázus. Kaktina sestra Veronika má podobnú prezývku - Jala. „Najprv bola Jalka, keď bola mladá. Potom prišlo také to frajerské obdobie, že žiadne zdrobneniny a začali sme ju volať Jala. Caja nebola Cajka nikdy,“ s úsmevom vysvetlil genézu prezývok M. Pivovar.

Keď sme sa opýtali priamo Katky, prečo ju volajú Caja, zahlásila: „Lebo som ukecaná.“ Katkinu „ukecanosť“ potvrdili viacerí jej priatelia, ale Bobor sa vyjadril jednoznačne: „Nám to nevadí. Sme na to zvyknutí a sme spokojní.“

-

Najmladšia finalistka SuperStar musela počas celej súťaže "strpieť" prítomnosť svojho otca. Keďže ešte nie je plnoletá, každý jej krok musel právne "zabezpečiť" jej otec. Šindlerovcom - Martine a ani jej otcovi - to však neprekážalo. Sympatický Bratislavčan sa totiž bez problémov stal členom rodiny "SuperStarov". Radi ho mali dokonca aj ostatní finalisti.
"Ostatných finalistov podporujem rovnako ako Martinku. Keďže som s nimi aj na skúškach, tak ak sa mi niečo nezdá, poviem aj im, nielen dcére. Nech súťažia. Nie je to totiž len o tom, že musíme vyhrať. Na tom vôbec nezáleží," hovorí otec Šindler, ktorý v súvislosti s Martinou a jej účasťou v SuperStar vždy používa množné číslo. "Používam množné číslo, pretože som ju do toho významnou mierou namočil. Prihlásil som ju cez internet a až potom som jej to oznámil. Ona totiž bola dosť váhavá. Zdalo sa jej, že je mladá a že tam bude trapošiť."

Martinin otec sa nebojí, že by jej SuperStar mohla nepriaznivo vplývať na vývoj jej života. "Sú dve možnosti postoja k životu - buď stojíte na kraji rieky a len po kolena sa čľapkáte a voda vás obmýva. Potom idete večer na pivo a nadávate na celý svet, ako vás neberie, aký ste nešťastný. Alebo skočíte a plávete."

A po kom Martina zdedila spevácky talent? "Po nás s manželkou určite nie. My sme hudbu realizovali skôr cez pohyb. Ale moja mamka mala výrazný silný hlas a zamladi bola speváčkou. A aj manželkin otec spieval. Tak je to asi kombinácia génov," prezrádza otec Šindler, ktorý na Martinu dáva po večeroch v hoteli pozor. Najmä sa snaží ustriehnuť, aby šla včas do postele. "Poznám ju. Večer sa jej ani za nič nechce spať a potom ráno nevie vstať. No myslím, že jej nevadí, že som stále za ňou. Skôr je rada, že má pri sebe blízkeho človeka."

Potenciálnych priateľov zatiaľ otec Šindler odháňať nemusel. No uvedomuje si, že aj toto sa bude postupne vyvíjať. "Ja jej však môžem jedine poradiť, rozhodnúť sa musí sama."

A čo sa svojej dcére snažili rodičia pred súťažou vštepiť? "Aby sa čo najmenej zmenilo na našom doterajšom spôsobe života. Aby bol ten vývoj postupný a život si zariaďovala postupne. Veľké výkyvy totiž ešte nikdy nič dobré nepriniesli," dodáva Šindler.

(apríl 05)

Spoluautorkou pokecu s M. Šindlerom je Andrea Tomáschová
Foto: Veronika Janušková (Milan Šindler s dcérou a Tomášom Bezdedom) a frenky.sk

Ako to vyzeralo pred finále: http://www.frenky.sk/?c=12&id=334

Ako to celé dopadlo: http://www.frenky.sk/?c=12&id=335

O finalistoch a šoubiznise: http://www.frenky.sk/?c=12&id=333

Po čom a po kom túžia: http://www.frenky.sk/?c=12&id=332

 
26.4.2005 | Pridal: Michal Frank | Rozhovory | čítané: 16185 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS