dnes je Piatok - 29. marec 2024 - Miroslav | zajtra Vieroslava

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

J. Litecký - Šveda – Bluesový fanatik

Z Prešova nepochádza iba prvá SuperStar, Ivan Tásler či bývalý Zlatý slávik Peter Nagy, ale aj viacero významných hudobníkov v menšinových žánroch. Tým, čím je Peter Lipa pre jazz, je ďalší rodák z Prešova, Ján Litecký - Šveda pre blues. Ján Litecký - Šveda je dlhoročným prezidentom Slovenskej bluesovej spoločnosti, propagátorom tohto žánru a v neposlednom rade muzikantom - lídrom legendárnej bluesovej kapely Víťazný traktor.

Porozprával som sa s ním počas festivalu Blues in Village, ktorý sa konal v meste Giraltovce (okres Svidník).

Na pódiu ste povedali, že pochádzate zo Zborova. Nie ste z Prešova?

„V občianskom preukaze mám Prešov, lebo mama bola v prešovskej pôrodnici, ale vyrastal som v Zborove. Aj rodičia sú odtiaľ. No nezapieram ani Prešov, veď som tam chodil na priemyslovku.“

Ako dlho žijete v Bratislave?

„V šesťdesiatom ôsmom som šiel do Bratislavy študovať vysokú školu elektrotechnickú, tam som sa aj priženil, a keďže tam boli väčšie možnosti hrať blues a robiť podobné veci, tak som zostal v Bratislave. Hoci - a to nie je fráza pre noviny - je mi veľmi ľúto, že nemôžem byť tu v Zborove a robiť to, čo robím.“

Dnešný festival organizuje kapela Octopusza silnej podpory Slovenskej bluesovej spoločnosti. Je to prvý čisto bluesový festival na Slovensku?

„Na východnom. V Bratislave je Livin´ Blues, v Trnave Blues Slovakia. Slovenská bluesová spoločnosť robí vždy na konci roka taký festival, kde sa vyhlasujú aj ceny ako objav roka, a tak. To sa vždy robilo v Trnave, ale posledný rok to bolo v Skalici a chceme to robiť putovným spôsobom, vždy v nejakom inom slovenskom meste. Keďže tu sa to tak začína rozvíjať, tak by to mohlo byť na ďalší rok (tento rok už sú zahovorené Levice) možno v Prešove, či Giraltovciach.“

Prečo tak neskoro sa robí niečo také na východe?

„Tie menšinové žánre vždy záležia od nejakého ťahúňa, ktorého ten koníček tak prerastie, že sa pustí do toho. Vždy to záleží od jedného človeka, alebo dvoch, troch, ktorí to svojim nadšením presadia. Doteraz tu taká štýlová kapela ako Octopus nebola, tak to nemal kto spraviť.“

Okrem toho, že aktívne hráte blues, určitým spôsobom aj mapujete túto scénu na Slovensku. Vydali ste jedinečnú publikáciu o tomto žánri na Slovensku. Ako to teda je s tým bluesom u nás?

„No, povedal by som, že je to taký pomalý vzostup. Nerobíme si veľké oči, nám je jasné, že ide o menšinový žáner a takým je všade vo svete. Ani americkí bluesmani si musia chodiť privyrábať, majú zamestnania, hudbou sa ich živí možno desať. Čiže u nás nemáme veľké oči, ale ten pomalý vzostup je cítiť. Napríklad v Bratislave, v klube Stoka, robí ďalší nadšenec Ďuro Turtev koncerty, na ktoré chodí čím ďalej - tým viac mladých ľudí. Takisto aj muzikantská úroveň je podľa mňa na miernom vzostupe.“

Čím to je, že na Slovensku sa hráva blues, čím je nám táto muzika, ktorú spievali nejakí černosi v Chicagu, blízka?

„Na toto je dosť jednoduchá odpoveď. Rock si našiel cestu do celého sveta. Celý svet počúva rock, rock´n´roll od Elvisa Presleyho, od Rolling Stones, anglických kapiel, ktoré vychádzali práve z blues. A rock sa počúval na celom svete, aj na Slovensku. Teda tam už to nie je taký veľký skok inde, ako keby nieto začal robiť nejaké etno od eskimákov. Tá hudba sa tú hrala, len v inej forme. A teraz sa našlo pár nadšencov, ktorým sa páčil aj ten rock, ja sám si s obľubou pustím trebárs posledné AC/DC, ale našli si cestu aj k jeho koreňom a došli na to, že tí rockeri hrajú vlastne starých bluesmanov. Prišli na to, že aj toto je senzačná muzika, ktorá má navyše náboj tej čistoty, toho pôvodného, poetického, neskomercionalizovaného... Keď človek objaví túto hudbu, tak je jedno, či je zo Slovenska, alebo z Vietnamu.“

Pravdou je, že prvé albumy Rolling Stones boli čisto prerobené bluesové hity.

„Áno. Od Jimmy Reeda, cez Willie Dixona po Muddy Watersa, prerábali ich skladby.“

Aké boli ohlasy na vašu spomínanú knihu, či už z ľudí zo scény, alebo zo strany laickej verejnosti?

„Mne sa o tom ťažko hovorí, lebo som autor, hoci som nebol sám, kto pripravoval túto knihu, tato poviem toľko, že už je vypredaná. To myslím o niečo hovorí, že si našla svojich čitateľov. Aj dnes sa ma pýtali ľudia, či nemám ešte nejaký výtlačok, lebo už knihu nedostať. Ohlasy boli dobré, aj recenzie, hlavne to však ľudia vykúpili...“

Neodstali sme sa ani k vašej hudobnej tvorbe. Posledná otázka preto znie, čo má nové Víťazný traktor?

„Teraz máme trochu problémy, pretože náš bubeník mal rodinné problémy, zomrel mu otec, tak je málo v dosahu. Menej skúšame, ale kapela funguje. O čo menej hráme, o to viac vecí skladám, lebo mi to nedá tú gitaru pustiť z ruky. Takže máme kopu nových piesní, tak čakáme opäť na nejakého nadšenca, ktorý nám vydá nový album. Vecí máme aj na dva. Takže už treba len zájsť do štúdia a nahrať to.“

(jún/júl 05)

Foto: frenky.sk

Reportáž z uvedeného festivalu Blues in Village nájdete tu: http://www.frenky.sk/?c=12&id=351

Linka na Slovenskú bluesovú spoločnosť: http://www.slovakblues.sk/

 
22.7.2005 | Pridal: Michal Frank | Rozhovory | čítané: 18895 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS