dnes je Štvrtok - 28. marec 2024 - Soňa | zajtra Miroslav

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

Ľahká Múza - kontroverzná kapela

Ľahká Múza je kapela, s ktorou má na Slovensku dosť ľudí problém. Tunajší kritici nevedia, kde ju zaradiť. Či je to gotika, dark wave, electro industrial, súdobá vážna hudba, alebo psychedelická muzika. Poslucháči si tiež nie sú istí. Pre metalistov je príliš elektronická, pre fanúšikov EBM príliš gitarová, pre industrialistov priveľmi melodická, pre gotikov zasa príliš nemetalová. Jedno je isté, svojich priaznivcov si Ľahká Múza za vyše 20 rokov hrania našla. Hoci, paradoxne, väčšinou mimo Slovenska. Povesť ťažko stráviteľnej a kontroverznej skupiny potvrdila Ľahká Múza aj na festivale All Goths Session v Sabinove, kde ju vydržalo počúvať iba zopár skalných fanúšikov, ostatní radšej ušli. No tí, čo zostali, boli nadšení...

Podľa speváčky Gudrun (na snímke), s ktorou sme sa porozprávali po tomto koncerte, ide o nezvyčajný jav, pretože ľudia väčšinou vedia, na čo idú. „Ľudia ktorí prídu a vidia ťa prvý raz v živote, neriešia to - prvé tri skladby sledujú, či sa oplatí, alebo neoplatí ostať, a väčšinou ostanú. Dnes totiž veľa kapiel klonuje a vykráda... Robiť trošku originálnejšiu a náročnejšiu hudbu, s tým, že naozaj ihneď nebudú omdlievať celé sály, je určitá umelecká odvaha. Skutoční umelci to neriešia - spravia to tak, ako to cítia a všetko ostatné nie je podstatné,“ opísala Gudrun odozvu v zahraničí. Ľahká Múza pravidelne hráva v Čechách, účinkovala v Poľsku, Nemecku, Rakúsku, Litve či Srbsku. Na Slovensku koncertuje v poslednej dobe málo.

S akou najdivnejšou reakciou fanúšika sa streli? „My sme v tomto smere pomerne vyhranená kapela. U nás ani nie sú divné reakcie, je to ako v Matrixe: jednotka, alebo nula.... Ľudia sú zapojení alebo odpojení, nič medzitým nie je... Buď sa chytia a bavia sa od začiatku až do konca, alebo ich to nezaujíma od začiatku až do konca.“

Gudrun pôsobí aj v ďalšom projekte Hieros Gamos, ktorý začal svoju činnosť v roku 2002 a ako hudobný základ použil remixy z prvých štyroch albumov Ľahkej Múzy. „Sú to elektronické remixy. Skladby sú výrazne prekopané doplnené tiež ďalšími vokálnymi partmi a pre live prevedenie je doplnená ešte performačná stránka. Takže ide o multimediálne vystúpenie.“

Speváčka Gudrun zvláda rôzne spevové techniky a má aj klasické hudobné vzdelanie. Hudbu Hieros Gamos považuje skôr za istú odnož modernej vážnej hudby. Jadro Ľahkej Múzy tvorí okrem Gudrun gitarista a programátor 677 a kapelu dopĺňajú dve performerky (Cora & Moon) obsluhujúce laptopy. Personálne a nástrojové zmeny prebiehajú neustále. „Momentálne chystáme nejaké zmeny, od jesene budeme mať v Ľahkej Múze na pódiu opäť aj basgitaru,“ vraví speváčka, ktorá je veľkým fanúšikom filmovej hudby, čo je na tvorbe Ľahkej Múzy aj počuť. „Toto sú soundtracky k filmom, ktoré zatiaľ nikto nenatočil..... Preto sme natočili k našej hudbe nejaké videoklipy...“

Pred rokmi vyšla v Populári recenzia na platňu Ľahkej Múzy Tieň bolesti. Bolo v nej napísané, že keby Ľahkú múzu púšťali väzňom, tí by po niekoľkých hodinách prosili aspoň o singel Michala Penka. Čo na to Gudrun? „Neviem, našťastie som túto určite vtipnú úvahu nečítala. Nikdy som nebola čitateľom Populáru. Nám je v zásade jedno, čo kto napíše. Pre nás je podstatné, že máme svoje publikum, aj keď dnes to tak nevyzeralo. Ľudí, pre ktorých radi hrávame a ktorí si kupujú naše cédečká.“

Od roku 1992, kedy album a článok vznikli, vydala Ľahká Múza 5 albumov, z toho posledné dva v zahraničí. „Takže mi ukážte slovenskú kapelu, ktorá hrá takúto modernú hudbu, spieva po slovensky, hrá na významných zahraničných festivaloch a predáva cédečká. Veľa ich určite nebude,“ reaguje svojrázna umelkyňa. Čo sa však od tých čias nezmenilo je, že ide o náročnú hudbu, na ktorú publikum nie je vždy pripravené.

„Od samého začiatku sa venujeme vlastne modernej vážnej hudbe. To, že ju hráme rockovými nástrojmi, je naša voľba, ale súhlasím - je to náročná hudba. Nakoniec, môj spev a hudobný sprievod je toho jasným dôkazom. Všetko je postavené na istom rituálnom minimalizme a preto je niekedy ťažké ju uchopiť... Vyslovene je to umenie pre individuálnych ľudí, nie je to nič masové.“

Cédečká Ľahkej múzy a Hieros Gamos sa predávajú v distribúciách po celom svete, aj keď nie vo vysokých číslach. „Takáto hudba vychádza len v limitovaných edíciách. Ak je niečo úspešnejšie, robí sa dotlač. Samozrejme, žiadne milióny to nie sú, ale takto fungujú tony zahraničných nezávislých kapiel. Sú na svojej výlučnej umeleckej ceste,“ hovorí Gudrun, ktorá má aj svoje civilné zamestnanie. Hudbou sa členovia kapely neživia. „Po hraní takýchto štácií by to dosť dobre nešlo. Sme umelci, robíme to z nášho presvedčenia.“

K Ľahkej Múze patrí na pódiu aj špecifický moderne pôsobiaci imidž. Ako však vyzerajú v civile? „Okrem toho, že rovnako dobre (smiech), tak samozrejme trošku inak. Nie sme ale žiadne manažerské či kostýmové typy. Už z diaľky je vidieť, že s nami to nie je všetko v poriadku,“ smeje sa Gudrun.

(máj/jún 2006)

Foto: Frenky

All Goths Session: http://www.frenky.sk/?c=12&id=410

 
12.7.2006 | Pridal: Michal Frank | Rozhovory | čítané: 22456 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS