frenky.sk

https://www.frenky.sk/clanok/17/frenky_vs_gagas.html

Frenky vs Gagas

Gagas. Kedysi bola toto prešovské zoskupenie v regionálnom meradle kultovou skupinou. Bolo to koncom osemdesiatych rokov, keď bol hlavným prúdom medzi mládežou metal. V prvej polovici deväťdesiatych rokov si Gagas svoju popularitu udržal, aj keď ju nerozšíril za hranice východného Slovenska, koncom deväťdesiatych rokov však už vystupoval viac-menej sporadicky.

Gagas bol svojho času originálny aj v tom, že v obsadení kapely mali svoje miesto aj husle. Na tie hrala (a dodnes hráva) Inga, dnes už manželka gitaristu Gagasu Erika Wittnera. Neodmysliteľnou súčasťou tejto formácie je aj Erikov brat - basgitarista Roly. "Rodinný podnik" Wittnerovcov rozšírili Kolozsyovci. Ku Inge, Erikovi a Rolymu pribudol najskôr spevák Marián (Maťo) Kolozsy a potom aj jeho manželka Dáša. V zostave s Maťom (tentokrát) za bicími, Dášou za klávesmi a bratmi Wittnerovcami s gitarami sa Gagas predstavil aj na nedávnom comebackovom koncerte Metalmánia v prešovskom PKO. Tam vznikol aj tento rozhovor.

Prečo ste vystúpili práve v zostave? Váš bubeník Braňo Kóša bol v hľadisku...
Erik: "Koška" bol v hľadisku, to je pravda. Chcel hrať s nami, ale nespomenul si na niektoré skladby. Nemáme ich nacvičené, pretože Braňo nestíhal hrať naraz v dvoch kapelách, takže hrá už len vo Wayde. Takže na bicie išiel hrať spevák Maťo, ktorý mal naviac zápal priedušiek, takže aj tak nemohol spievať. Inga čaká bábätko...

Má táto zostava aj ďalšiu perspektívu, alebo bola len jednorazová, na tento koncert?
Erik: Máme nového, veľmi perspektívneho člena - vynikajúca klávesistka Dášenka. Nahradila Jožka Sabovčíka, ktorý už, žiaľ, nie je medzi nami. Stalo sa, čo sa stalo (tragicky zahynul - pozn. red.). Pravdou je, že Dáša ho nahradila ešte pred tým, dá sa povedať, že to teda nie je priama výmena. Ďalšia perspektíva? My s Rolym makáme ďalej, našli sme peknú klávesistku, Maťa treba naučiť poriadne hrať na bicích a nájsť speváka, alebo budeme spievať my.

Svojho času ste spievali, striedali ste sa pri mikrofóne...
Roly: Dlhý čas sme spievali sami, Maťo s nami spieval rok a pol.
Erik: Maťo bol dobrý "imidžák" a perfektný spevák. No asi začneme spievať znova.

Hráte od roku 1987. Mali ste aj slávne obdobie, kedy ste sa tešili veľkej obľube, no potom...
Erik: ...trápenia boli...
Preslávili ste sa najmä tým, že ste už koncom osemdesiatych rokov využívali v metalovej hudbe husle, čo bolo v tom čase originálne.
Erik: My sme vždy originálni (smiech). Ideme však ďalej. Maťo sa naučí hrať na bicích. Dúfam len, že mu Pali Kernaševič, jeho dlhoročný súpútnik zo Strechy, ktorý odchádza do Austrálie, požičia bicie.
Roly: Čo sa týka slávneho obdobia - bolo. Keď už hral s nami "Koška", bolo to ešte lepšie, o takých dvesto percent. Čo je problém, že z tohto obdobia nevznikol žiaden záznam. Eventuálne, ak prídu nejaké peniaze, dá sa to spraviť spätne.

Nejaké demo však máte...
Roly: Posledné demo je spred štyroch rokov.

Koľko ich máte dokopy?
Roly: Asi dva, alebo tri. To nie je až také podstatné. S Braňom Kóšom bola tri roky veľmi tvrdá robota, makali sme, bol to podľa mňa vrchol skupiny. No skončilo to tak, že Braňo nestíhal Wayd i Gagas.
Erik: Wayd vystupoval častejšie ako Gagas, takže to bolo jednoznačné.

Teraz bubnuje Maťo Kolozsy. V začiatkoch kapely, v najznámejšej ére, s vami bubnoval Maťo Horečný, neskôr spomínaný Braňo Kóša. Mali ste medzitým aj iného bubeníka?
Roly: No, ešte sme mali jedného veľmi slávneho bubeníka, Dana Mathiu, ktorého sme vyhodili, lebo bol veľmi slabý. No Iné kafe si povedalo "je to náš bubeník, ktorý nám pasuje" (smiech). V Gagase bol slabý, ale tým mám na mysli jeho hru na bicie, inak je to náš dobrý kamoš.

Vaša kapela je už, zdá sa, odsúdená na underground. Vravíte, že končiť určite nekončíte. Pravidelne každý rok však sľubujete, že už vydáte aspoň jeden zvukový nosič, prvé cédečko a stále nič...
Erik: Vždy si myslím, že na to budeme mať peniaze. No tie peniaze stále nemám. Nahrávka niečo stojí, vydanie niečo stojí.

Dnes už to snáď taký problém nie je, cédečka sa dajú napaľovať, urobiť z nich "empétrojky".
Erik: Dá sa, dá sa. No sme chudobní muzikanti (smiech).
Roly: Môžeme napísať: "Korzár, veľmi čítaný východoslovenský denník, s pôsobnosťou na celom Slovensku, a jeho reklamní partneri môžu pomôcť tejto skupine... (všeobecný smiech)

Radšej by ste mali šetriť.
Roly: Šetríme. Na plienky, na mlieko...
Erik: Na pivo, na cigarety (smiech).

Takže neodpoviete na otázku...
Erik: Aká bola otázka?

Či v dohľadnej dobe bude mať Gagas nejaké cédečko.
Roly: Poviem to takto - bolo by veľmi smutné, keby sme za pätnásť rokov nedokázali vydať cédečko. Som stále optimista a verím, že sa to podarí.
Erik: Nebudem už ale sľubovať, že nejaké cédečko bude. Snaha je. Nie sú peniaze, no zase neplačeme, že nie sú, že sme nejakí chudáci.
Roly: Rolymu ušli v nedeľu dva zápasy - šesťdesiattisíc - mohlo byť cédečko.
Erik: Čo ti na to povie žena, keď to bude čítať... (smiech)
Roly: Chlapci z našich hokejových líg nestávkujte, stávkujú aj iní.

Dáša Kolozsyová v Gagase spievať nemieni, ale...

V rámci rozhovoru s Gagasom som oslovil aj najnovšiu tvár v kapele - klávesistku Dášu Kolozsyovú.

Ako vidíš svoju perspektívu v Gagase?
"Zatiaľ ma to baví, uvidíme, čo sa z toho vykľuje."

Hrala si predtým v nejakej kapele?
"Nie. Osem rokov na základnej škole som chodila na klavír, spievala som v Prešovčatách. Mali sme síce s Gabom Kesslerom kapelu, no nikdy by mi nenapadlo, že budem hrať na klávesy."

Spievať nechceš?
"Chcela by som spievať, no zatiaľ nemám možnosti, kde by som spievala."

No s Gagasom.
"S Gagasom by som určite nespievala. Tam by sa takýto spev nehodil."

Manžel by ťa prekričal?
"Nie, nie. Hodí sa tam ale iný spev, iný duch."

Gagas stále experimentoval...
"To je pravda, možno teda raz dôjde aj k tomu, že budem spievať."

 
18.12.2000 | Pridal: Michal Frank | Rozhovory | čítané: 19014 krát