dnes je Piatok - 24. máj 2024 - Ela | zajtra Urban

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

1. Prešovský študentský Liverpool

V Mestskej hale v Prešove sa uskutočnila súťažná hudobná prehliadka 1. Prešovský študentský Liverpool. Spomedzi dvanástich skupín a desiatich sólistov sa presadili samé dievčatá, päťčlenná čisto dievčenská formácia Dollys a speváčka Veronika Koščová. Aké bolo zákulisie Liverpoolu?

Akcia sa konala prvý raz a dopadnúť mohla všelijako. V hudbe sa totiž objektívne súťažiť nedá a podobné pokusy často končia fiaskom. Meno svojej agentúry dala všanc Jana Pitková, ktorá koncert organizovala spolu s Detským kočovným divadlom DRaK, pričom patronát prevzal prešovský primátor a vyšší územný celok. 1. Prešovský študentský Liverpool sa konal len pár hodín po džezovom festivale, na ktorého organizácii sa tiež podieľala Jana Pitková. Nakoniec o reputáciu neprišla. Liverpool bol úspešný a už sa uvažuje o jeho pokračovaní.

Svoju úlohu, „nažhaviť“ šesťtisícový dav stredoškolákov moderátori Flash rádia Rado Mešša a Milan Junior Zimnýkoval zvládli na výbornú, obecenstvo malo radosť aj z koncertu Pehy. Hlavnou zložkou však boli vystúpenia jednotlivých súťažiacich. Súťaž mala spád, čo bolo trochu na úkor zvuku. Celkový dojem bol dobrý, aj keď sa pri interpretácii svojich i prevzatých piesní striedali svetlé momenty s tmavšími.

Predstavme si teda všetkých účinkujúcich niekoľkými vetami, z pohľadu, ako sme ich videli my v porote (porotca Prešovského denníka Korzár).

Cubes. Prvá kapela trochu doplatila na zlý zvuk. Inak to bol slušný grunge s výraznou speváčkou. O Cubes sa už v Prešovskom denníku Korzár písalo. A ak budú pokračovať v nastúpenom trende, možno sa ešte bude.

Gitarové duo Tomečková - Voľanská. More Than Words od Extreme bola pieseň, ktorou sa toto duo prezentovalo. Dalo sa.

Adnoise. Aj pri tejto kapele cítiť seattlovskú scénu deväťdesiatych rokov. Potrebuje ale ešte nadobudnúť istotu.

Zuzana Voľanská. Muzikály sú „in“, na pieseň z Kleopatry stavila aj Z. Voľanská. Má dobrý hlas, potrebuje trochu školiť.

Thorax. Skupina z prešovského horného gymnázia vraj pôsobí už od roku 1997. Na jej prejave to však nepočuť. Speváčka by sa mohla viac hýbať a skupina sa rozhodnúť, čo vlastne chce hrať. Takto bol dojem z ich vystúpenia rozpačitý.

Ty a ja (duo Marková - Hubaček). Vcelku slušný výkon jedinej zmiešanej dvojice na prehliadke. Škoda, že si vybrali nudnú pomalú skladbu.

Zero. Hardcore ako má byť. Samozrejme, na takúto prehliadku sa nehodí, ale bolo to aspoň príjemné spestrenie.

Alexandra Bilasová. Patrila medzi favoritov niektorých porotcov. Začiatok jej prejavu (pieseň z muzikálu Cats) bol rozpačitý, pieseň zachránila na konci výborne odspievanými ťažkými pasážami.

Dollys. Táto formácia, tiež ovplyvnená Seattlom, si získala fanúšikov i porotcov, ktorí sa na nej takmer jednomyseľne zhodli. Určite im pomohol aj imidž, keďže nemajú medzi sebou žiadneho zástupcu mužského pohlavia.

Lukáš Grega. Vykalkulovaný výber piesne (My na to máme) síce rozospieval časť publika, aj pokus o šoumenstvo potešil, ale nepresvedčil.

Kalkar. Táto skupina bola najpríjemnejším prekvapením. Chlapci, ktorí chodia ešte na základnú školu (Šrobárovú), hrali ako jediní čisto inštrumentálnu pieseň. Dostalo sa im potlesku, i porota o nich diskutovala. Zhodla sa, že sú prísľubom a úspech ich ešte len čaká, nateraz však uprednostnila iných.

Karikatur. Sabinovskí gymnazisti majú napočúvanú hlavne súčasnú slovenskú pop-rockovú scénu. Možno by im neuškodilo pustiť si aj niečo iné a hlavne veľa cvičiť.

Jana Dzurišová. Podľa nás najlepšia sólistka na Liverpoole. Preferovali ju aj ďalší porotcovia (bonzneme Martina Migaša z Pehy), ak by sa dávalo viac ocenení, bola by na pomyselnom stupni víťazov. Pozitíva - okrem dobrého hlasu, výber repertoáru (konečne nie „slaďák“) malo viac dievčat a pohyb na scéne.

Dalla Mattina Alla Sera. Znamená to „od večera do rána“. Táto skupina z hotelovej akadémie je tvrdšou a jednoduchšou (hudobne i textovo) odpoveďou na Chiki Liki Tu-a.

Eva Smoláková. Ďalšiu z radov speváčok nepodržal zvukár. No jej prejav bol oproti konkurentkám o niečo nezáživnejší.

Temple. Ďalší zástupcovia horného gymnázia len potvrdili, že tento rok nemá škola práve najlepšiu muzikantskú úrodu.

Nikola Murínová. Aj ona mala ťažké presadiť sa v silnej konkurencii. Nepomohol ani výber skladby - I Will Always Love You z filmu Bodyguard.

Des amis. Príjemná kapela s ženským vokálom a akustickými nástrojmi.
Najbližšie má asi k moderným gospelovým zoskupeniam.

Tatiana Hrebíková. Ako jedna z mála spievala slovensky. A nie zle, no konkurencia bola silná.

TMS. Poprocková skupina. Chýbajú jej nápady, muzika dosť nezáživná, spev tiež.

Veronika Koščová. Už pred časom sme o nej v Prešovskom denníku Korzár písali, patrila medzi favoritky. Vystúpenie sa jej, aj kvôli zvuku, nevydarilo podľa najlepších predstáv, ani výber skladby (Jana Kirschner - My Little Sister) nenadchol, ale na divákov i porotcov zapôsobila.

TBC. Tiež jedna z favorizovaných skupín. Zohratá „seattlovka“.

Čo hovoria na súťažiacich porotcovia Katka Knechtová a Miro Tásler?

„Áno, konkurencia mi rastie, som rada. Kade chodím, všade sú nové speváčky a páči sa mi to,“ povedala nám speváčka z Pehy na margo úspechu dievčat a súťaž zhodnotila slovami: „S úrovňou som spokojná, akurát ma sklamal zvuk. Jednoznačne sa mi páčili Dollys, vždy bolo mojim snom mať čisto ženskú kapelu.“

Neoficiálny predseda poroty Miro Tásler k výberu víťaziek uviedol: „Bolo to skoro jednoznačné rozhodnutie, aj v prípade aj interpreta, aj v prípade skupiny.“ Kto sa mu páčil z tých, ktorí neuspeli? „Mám rád muzikály, takže sa mi páčila aj speváčka, ktorá spievala Cats, i ďalšie dve speváčky, kde môžem povedať, že sa dá.“ Zobral by niektorú do svojej skupiny? „Nie. Lebo sú niektoré elementárne veci, ktoré ešte musia zvládnuť. Bolo aj počuť, že víťazka Veronika Koščová má už základ za sebou.“

(november 2002)

Foto: Judita Čermáková, Korzár

Viac informácií o talentoch Dollys a Veronike Koščovej nájdete tu http://www.frenky.sk/?c=12&id=203

O druhej menovanej sa dočítate aj tu http://www.frenky.sk/?c=12&id=116

 
18.1.2003 | Pridal: Michal Frank | Reportáže | čítané: 19832 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS