frenky.sk

https://www.frenky.sk/clanok/217/slobodna_europa.html

Slobodná Európa

Skupina Slobodná Európa sa rôznych životných peripetiách vrátila na pódiá. Tu sú rozhovory s jej členmi Braňom Alexom a Sveťom Korbelom, ktoré vyšli v denníku Korzár.

Prvý som robil sám, druhý spolu s kolegom Dariusom Ivanom, ktorý položil podstatnú časť otázok. Aj fotografie sú jeho s výnimkou tej archívnej z roku 1992, ktorú som fotil sám. Dariusovu reportáž z koncertu si môžete prečítať v Korzári, konkrétne tu: http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/clanok.php3?sub=14.4.2003/9121P

Whisky bol nahnevaný na Braňa Alexa, že použil názov Slobodná Európa

Prešov - „Dobrý, veľmi dobrý koncert,“ zhodnotil prešovské vystúpenie kapely Slobodná Európa v klube Plastik jej basgitarista Braňo Alex. Slobodná Európa vystúpila v klasickej zostave, s výnimkou (aj v minulosti rotujúceho) postu bubeníka. Braňo Alex bol od vzniku punkovej legendy Zóna A jej členom a neskôrn autorom podstatnej časti repertoáru. Z tejto formácie odišiel hneď na začiatku roku 1990, kedy s Whiskym, Sveťom a Ozim spoluzaložil Slobodnú Európu. Tá sa presadila okamžite, vydala dnes už kultovú plaňu Pakáreň, jej rozlet však pribrzdil heroín. „Slobodka“ ešte zaznamenala jeden pokus o návrat albumom Unavení a zničení, avšak aj tento boj vyhrali drogy. Cesty muzikantov sa rozišli. Bol to paradoxne práve Braňo Alex, ktorý sa ako prvý
snažil vrátiť Slobodnú Európu na scénu. Rok a pol hral s hudobníkmi z českej skupiny Squad 96 (ex-SPS) pod názvom Braňo Alex & Slobodná Európa, vydal aj CD This is punkrock from Transylvania. Dnes sám priznáva, že išlo skôr o „dobré demo“ než o skutočný comebackový album. Mimochodom, Braňo, dovtedy sa venujúci výlučne sprievodným vokálom, sa vtedy postavil k sólovému mikrofónu. Tomu sa po čase začal znovu venovať aj Whisky, ktorý na koncertoch okrem piesní zosvojej sólovky (inak, jasne nadväzujúcej na tvorbu svojej materskej kapely), oprašoval aj hity „Slobodky“. K návratu klasickej zostavy bolo už teda blízko, chýbal len Sveťo... Ako to dopadlo, je už dnes jasné...

Ako však došlo k tomu, že sa Braňo Alex ako prvý pokúsil obnoviť Slobodnú Európu a ako došlo k vydaniu spomínaného albumu?

„Nebolo to úplne obnovenie Slobodnej Európy, bolo to len moje meno a použitie toho názvu. K obnoveniu Slobodnej Európy došlo na Whiskyho svadbe. Hrali sme na nej ako svadobný dar, a potom sme sa rozhodli, že v tom budeme pokračovať,“ vraví Braňo Alex.

Čo hovorili jeho exspoluhráči na album This is punkrock from Transylvania? Sveťo tvrdil, že ho ani poriadne nepočul...

„Whisky bol nahnevaný, že som použil názov Slobodná Európa. Sveťo to cédečno potom počul a myslím, že veľa pesničiek sa mu páčilo. No nie je to dobre nahraté a zmixované.“

Stará „Slobodka“ sa dala dokopy prakticky jednorazovo, no zdá sa, že to pôjde ďalej. Ako vidí budúcnosť kapely jej basgitarista?

„Už to ide pol roka, takže to už musí ísť ďalej.“

Bude nová platňa?

„Bude platňa, potom ďalšia a potom ďalšia...“

Čo sa týka hudobnej stránky, čo bude v tvorbe novej Slobodnej Európy prevládať? Rukopis Braňa Alexa či Sveťa Korbela?

„Teraz momentálne je to skôr môj, ale ono sa to mení.“

Keď sa dávala znovu dokopy Slobodná Európa, Whisky aj Sveťo prehlásili, že heroínovým obdobím už prešli a všetci ste už čistí. Nedalo nám neopýtať sa Braňa aj na túto tému, veď práve o ňom sa povráva, že ešte nie je v poriadku...
„Všetci sme úplne v pohode,“ oponuje s úsmevom a na otázku, čo to znamená, odpocvedá: „To, že mám pivo v ruke.“ Vážnejšie dodáva, že „je to v poriadku a stále lepšie a lepšie“.

Slobodná Európa hrá v podstate rock´n´roll, ale rovnako ju možno priradiť aj k punkrocku. O Braňovi ako punkerovi niet pochýb. Čo si myslí o súčasnom postavení punku, o ktorom sa občas zvykne vravieť, že už je mŕtvy? „Nie je. Má veľký zmysel, možno ešte väčší ako hocikedy inokedy.“

Názory sa ale rôznia. Napríklad Zóna A tvrdí, že v Čechách na ich koncert prídu i starší „punks“, dvadsať-, tridsať-, či štyridsaťroční, kým na Slovensku chodia poväčšine tínejdžeri, pre ktorých je to viac móda, čo ich
o pár okov prejde. Braňo Alex s týmto hodnotením nesúhlasí: „Punk funguje a bude fungovať. Raz sa zrodil, je na svete a žije naďalej.“

Sveťo Korbel: „Ak sa nezbláznime a neumrieme, budeme stále lepší“

Prešov - Charizmatická, do Boha zahľadená postava Slobodnej Európy je Sveťo Korbel. Bez neho by kapela nevstala z popola, tvrdia zvyšní členovia. V Prešove sa kompletná „Slobodka“ predstavila presne po 10 rokoch 5 mesiacoch a 20 dní od jej posledného koncertu. Dôvodom pauzy boli drogy...

Sveťo s drogami nadobro skončil zo dňa na deň, pred ôsmimi rokmi. Odvtedy sa venuje sebe a štúdiu Biblie. Ako nám potvrdil, nikdy predtým nebol veriaci, ale v jednom okamihu uveril Boha a skoncoval s heroínom i alkoholom, a to bez akýchkoľvek abstinenčných príznakov.

Keď pred časom s drogami a „Slobodkou“ končil, mal pocit, že keď to neurobí, budú všetci dnes mŕtvi. O Biblii hovorí, že k nemu mnohokrát mnohorakým spôsobom prehovorila, nestal sa však ovcou žiadneho cirkevného stáda. V jednom z predchádzajúcich rozhovorov nám povedal, že „Ježiš prišiel ľudí vyslobodiť aj z náboženstva, prišiel im dať úplnú slobodu. Boh je normálny a Boh nemá rád žiadne náboženstvo. Som o tom presvedčený“.

Sveťo Korbel (38) je v hudobnom svete známou persónou. Začínal, ešte za totality, so Zónou A, odkiaľ prešiel do Extipu, kde sa stal autorom väčšiny repertoáru. Jeho pieseň Ryby je jedinou slovenskou punkovou skladbou, ktorá sa dočkala dvoch oficiálnych coververzií (Nový Al - Bum a Whisky). Na prelome rokov 1989 a 1990 spoluzakladal Slobodnú Európu, hrával ďalej aj s Extipom.

Na kus reči sme ho zastavili aj po koncerte v Plastiku, ktorý si mimoriadne pochvaľoval.

Ako si na tom s vierou dnes. Keď Whisky spieva „Boh musel byť šialený“, ako to vnímaš. Len ako metaforu, alebo máš s tým problém?

„Je to metafora. Ono je to popísanie stavu, čo sa okolo deje, očami človeka, ktorý nie je v blízkom vzťahu s Bohom.“

Zmenil sa teda tvoj životný štýl po návrate do Slobodnej Európy radikálne?

„Nezmenil sa vôbec. Nepijem, neberiem drogy, hrá sa mi výborne, úplne super.“

Slobodná Európa začala koncertovať, čo prináša určite nejaký príjem. Tvoria tieto zdroje podstatnú zložku tvojej reality?

„To nie je podstatné. Napríklad teraz nám preplatia cestu, ubytovanie si hradíme sami a ostane nám pár korún, ktoré sme tu aj tak minuli. Baví ma hrať muziku. Nevravím, že nikde nezarobíme, máme nejaké šupy, ale nie je to tá priorita.“

Aké sú po rokoch tvoje pocity zo Slobodnej Európy?

„Mám stále lepší pocit. Teraz sme dokončili novú dosku a z nej mám fakt dobrý pocit.“

Z novej dosky ste pustili na koncerte vonku akurát skladbu Šišatí, o čom je?

„Je to taká trošku iná skladba. Vieš to je taká metafora, ktorú chceme nazvať antiglobalizačná. Vznikla na základe toho, že som raz chcel natočiť talkshow, kde by sedel zástupca šišatých s takou šišatou hlavou a hovoril by o sebe. Hovoril by o tom, aká bola genéza jeho života, ako sa mu žilo šišatému, či sa mu v škole smiali... Dnes je rád, že je šišatý. Potom by tam bol zástupca vedeckej obce, ktorý by hovoril o šišatosti z pohľadu vedy. Tvrdil by, že ani veda nerozumie prečo tá šišatá populácia stále rastie, proste na to nepoznajú odpoveď. Síce je pravda, že v minulom storočí bolo nula celá dva percenta šišatej populácie a dneska je to už dvanásť percent a tak... Bol by tam aj taký rasista, ktorý by hovoril, že šišatých treba sterilizovať, lebo za chvíľu bude celé Slovensko šišaté a, potom by tam bola zástupkyňa z európskeho parlamentu, ktorá by anglicky porozprávala, že v EÚ už tento problém prekonali, a príkladom je európsky parlament, v ktorom sedí dvanásť šišatých poslancov. No a nakoniec z toho vznikla táto skladba.“

V novej „Slobodke“ hrá na bicie Tuleň, spieva Whiskyho manželka Dorotka. Zvykne sa hovoriť, že žena vie skaziť kapelu, niečo ako syndróm Yoko Ono. Čo ty na to?

„Dorotka nie je členka našej kapely, ona iba hosťuje. Je to dobré, že trošku v tých refrénoch pomôže spevom. Ona má aj sluch a tak...“

Dorotka tvrdí, že na saxík nehrá doma, len na skúškach a koncertoch s vami a svojou kapelou.

„Hovorí sa o tom, ale neviem, či je to tak. S ňou nebývam.“

Si teda rád, že práve s vami do toho saxofónu fúka?

„Určite viem, že má rada túto kapelu.

V minulosti bolo niekoľko pokusov obnoviť kapelu. Dnes je to realitou, vidíš Slobodnú Európu v minulosti, alebo skôr tak, že to pôjde ďalej do budúcnosti?

„Neviem byť nejakým prorokom, ale ak sa nezbláznime a neumrieme, myslím si, že budeme čím ďalej lepší. Všetkých nás to úprimne baví a nerobíme to pre prachy. Je síce pravda, že keby sa na niekto spýtal, koľko za to chcem, povedal by som, že čo najviac samozrejme. Nebudem sa hrať na pokrytca, že nie a tak. Aj miliardu by som vzal, keby mi niekto ponúkol.“

Už si pár rokov od muziky preč, čo hovoríš na Braňovu a Whiskyho platňu?

„Pravdu povediac, Braňovu platňu som ešte nepočul“

To vážne?

„Vážne. Nepočul som to a aj Braňo hovoril, že je tam prúser zvuk.“

Čo Whisky?

„Tú som počul a dosť vecí ma z nej baví.“

Čo ťa momentálne baví v hudbe všeobecne?

„Moje srdcové kapely, čo mám rád sú Ramones, MC 5, Stoogies a veľa inej muziky, nemám nejaké klapky na očiach. Toto sú srdcovky. Zo súčasných kapiel ktoré som videl a bavili ma, je Hives.“

Teda gospel sa nechystáš hrať?

„Nemám to v DNA.“

Šišatí by sa dali rozvinúť na nejakú nadteóriu...?

„Dalo by sa to urobiť, aj kniha by sa dala napísať, ale neviem či mám ma to čas.“

(apríl 2003)

Na fotkách nájdete:
1. Slobodná Európa live in Plastik
2. Braňo Alex
3. Sveťo Korbel
4. Foto z posledného prešovského koncertu „starej“ Slobodnej Európy v Prešove - sú na nej členovia Strechy, SE (spoznáte ich?) a fans
5. Dnešné mediálne tváre Slobodky - manželia Láberovci (Whisky a Dorotka)

Linka na Šarišskú nátierku, predkapelu SE:
http://www.frenky.sk/?c=12&id=216

 
9.5.2003 | Pridal: Michal Frank | Rozhovory | čítané: 22183 krát