frenky.sk

https://www.frenky.sk/clanok/74/ilegalny_3k_-_presovski_priekopnici_hip-hopu.html

Ilegalny 3k - prešovskí priekopníci hip-hopu

Hudobným štýlom, ktorý v súčasnosti mohutne rezonuje najmä medzi -násťročnými, je hip-hop. Jednou z prvých - ak nie úplne prvá - prešovských kapiel vyznávajúcich tento štýl je formácia Ilegalny 3k.

Táto skupina má v súčasnosti troch kmeňových členov - 'dídžeja' Jazzyho za mixážnym pultom s gramofónmi a 'rapperov' zvaných Mrena a Hormón. „Keď sme začínali, boli sme šiesti a naviac sme mali tri vokalistky,“ vravia Mrena a Hormón, ktorí sa však o nich nevyjadrili práve v najlepšom...

„Žena rovná sa problémy. Takže radšej no woman, no cry,“ objasnil personálne vzťahy Mrena. Ilegalny trik vznikol pred viac než tromi rokmi zlúčením dvoch kapiel. Prvou bol Trik (3k), ktorý tvorili chalani z prešovského sídliska Sekčov Jazzy, B-Zee a Matto. Druhou bol Ilegal (prípadne Ilegálna sekta), zložená z tria bývajúceho v iných častiach Prešova - Mrena, Hormón a Gastato.

Zlúčením týchto formácií sa zlúčil aj názov na Ilegalny 3k, no Mrena má preň aj iné vysvetlenie: „Je to pre všetkých, ale nie pre všetkých.“ Tento bonmot objasnil tým, že ich muziku môže počúvať každý, ale lepšie ju budú vnímať, ktorí hip-hopu rozumejú. „Ilegalny znamená underground, 3k (trik) je pre normálnych ľudí chodiacich po ulici,“ dodal na margo názvu.

„Robíme texty všetkého druhu. Nie je v nich len ulica a klasické témy v danom žánri, ale aj ďalšie veci. Nechýbajú v nich úchylky najrozličnejšieho druhu, sociálny podtext, téma smrti... Nemáme len vážne texty, ale aj 'hecovačky' pre ľudí, napríklad pieseň Šakvichodtaco, v ktorej je aj pasáž v šarištine. Aj v Amerike majú svoj smer hip-hopové kapely z východného a západného pobrežia, treba to využívať v textoch aj tu. Ľudí to vyhecuje. Naviac kapely zo západného Slovenska spievajú tvrdo, my sme sa preto rozhodli využiť náš dialekt,“ uviedol Hormón a dodal, že hlavným textárom v kapele je Mrena.

Ten je aj autorom zrejme najväčšieho hitu Ilegálneho triku, ktorý začína paródiou na známy nápev Petra Nagya, akurát sa v ňom spieva: „Aj tak sme stále spečení.“

Text potom opisuje jednu neodolateľnú dievčinu, aj keď z neho vyplýva, že skôr ako na ženu mal autor na mysli istú rastlinu. „Vzniklo to tak, že sme sedeli na schodoch a Mrena si začal pospevovať to 'aj tak sme stále spečení'. Jazzy na tom začal doma makať, vyhrabal aj starú Nagyovu platňu, spravil sa na to text a stal sa z toho taký náš 'hiťas',“ tvrdí Hormón.

Prešovská hip-hopová scéna sa rozrastá nielen čo do počtu fanúšikov (potvrdil to nedávny koncert Lyrika ulíc v úplne vypredanom ABC - centre voľného času v Prešove), ale aj čo do počtu kapiel. Okrem zoskupenia Ilegalny 3k, ktoré už stihlo pred časom vystúpiť aj v prešovskom PKO ako predskokan slávneho pražského Chaozzu, funguje Misia východ, či čoraz populárnejší mladíci Životné krédo.

Aké sú vzťahy medzi týmito kapelami? Je to viac o spolupatričnosti alebo o konkurencii? „Na hip-hopovej scéne vo veľkom prekvitá rodinkárstvo. Skupiny sa podporujú, hrajú spolu, držia pri sebe,“ vraví Hormón, no priznáva, že aj na tejto scéne sa nájdu kapely, ktoré do nej, podľa jeho slov, nepatria, ale patria na akcie typu Talent 2000. Týchto príliš v láske nemajú.

Ilegalny 3k má natočené jedno demo ešte spred troch rokov. Čo však chystá do najbližšej budúcnosti? „Začali sme znovu hrať, radi by sme pokračovali v nastúpenom tempe,“ konštatuje Mrena a dodáva, že ďalšiu nahrávku, na ktorej by mali byť vlastné hudobné podklady, chystá Ilegalny 3k na budúci rok (teda 2001 - pozn. Frenky). Kapela sa tiež nebráni ani spolupráci s rockovými formáciami a niečo na ten spôsob už údajne pripravuje.

 
15.10.2001 | Pridal: Michal Frank | Rozhovory | čítané: 17748 krát