dnes je Utorok - 23. júl 2024 - Oľga | zajtra Vladimír

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

Rozhovory

strana 23 / 35
 • Kamil Filka a nová Nuda

  15.5.2004 | čítané: 20216 krát | Celý článok...

  V čase boomu I.M.T. Smile na slovenskej hudobnej scéne vyštartovala z Prešova ďalšia kapela Nuda. Po hite Tráva nasledoval album Nuda! Produkovaný práve Ivanom Táslerom z I.M.T. Smile. Skladby z albumu ako Chytím ťa za ruku, Peter Pan či Málo z teba mám leteli slovenským éterom, Nuda absolvovala niekoľko úspešných koncertov, či už s Táslerovcami alebo s Iné kafe, a potom sa pod ňou akoby zľahla zem. Po mnohých personálnych zmenách a rošádach oživili Kamil Filka a Stano Čorej vlani skupinu Nuda, ktorá sa v slovenskom hudobnom nebi znovu hlási o slovo. O pripravovanom albume i ďalších aktivitách Nudy som sa zhováral s jej spevákom Kamilom Filkom (na snímke).

 • Frenky vs. Marián Varga

  5.5.2004 | čítané: 19084 krát | Celý článok...

  Trikrát obdržal cenu za celoživotný prínos pre slovenskú populárnu hudbu. Ako konzervatorista (neskôr zo školy vyhodený) pomohol určiť smer skupiny Prúdy, s ktorou nahral platňu Zvonky zvoňte, považovanú za jednu z najlepších v histórii československej modernej hudby. Neskôr sa so spoluhráčom Pavlom Hammelom rozišiel, založil si vlastnú úspešnú kapelu Collegium musicum, aby sa potom priebežne do Prúdov, už sprievodnej Hammelovej kapely, vracal. V roku 1997 sa s Prúdmi predstavil na spoločných koncertoch s Olympicom na turné, ktoré malo zastávku aj v Mestskej hale v Prešove. V súčasnosti mu vyšlo CD Solo In Concert a kniha o ňom nazvaná O cestách, ktoré nevedú do Ríma, ktorú napísal Peter Uličný a vyšla vo formáte klasickej LP-platne. S programom Solo In Concert obchádza Slovensko. Reč je o Mariánovi Vargovi, legendárnom klavírnom mágovi. Hoci jeho produkcia balansuje na pomedzí klasickej a modernej hudby, dokázal zaplniť sálu PKO - Čierny orol v Prešove, pričom v obecenstve nechýbali ani -násťročné dievčatá. Sám, bez jediného slova na pódiu, dokázal zaujať publikum, ktoré si aj po rozsvietení svetiel vyžiadalo ďalší prídavok. K búrlivému aplauzu mu stačili jeho prsty a klasické piáno, a dva syntetizátory, z ktorých jeden mal zvuk starých dobrých Hammondov. Po vydarenom prešovskom koncerte ochotne podpisoval knihy, cédečká a fotil sa s fanúšikmi, potom si zapálil dutník a napriek únave ochotne odpovedal na otázky Korzára.

 • Panky – jeden z prvých prešovských punkerov

  17.3.2004 | čítané: 18831 krát | Celý článok...

  Volá sa Vladimír Fedor, ale nikto mu nepovie inak než Panky. Bol jedným z prvých punkáčov v Prešove. Pravdepodobne ako prvý mal, za totality, na hlave číro (to je ten povestný kohút podľa vzoru Indiánov z kmeňa Cherookee), neskôr si ako prvý prepichol nos, obočie. V marci bude mať 31 rokov. Skončil strojnícku priemyslovku, vystriedal mnoho zamestnaní, lebo tvrdí, že nemá rad stereotyp. Momentálne je stolárom a vyrába truhly. Od základnej školy píše poéziu, ktorú ovplyvnil Allan Ginsberg a ďalší bítnici z päťdesiatych rokov. Miniukážka: „Drogou každého z nás je život. Záleží iba na nás, aké zmesi si do nej primiešame.“ Básne píše pod pseudonymom Borax King a jeho snom je vydať knihu. K médiám dôveru nemá, s týmto rozhovorom ale súhlasil. V novinách sa naposledy ešte za bývalého režime, v reportáži o Strome života pre punkerov. Bol v nich vyfotený s čírom, ktoré si pokojne dal na hlavu aj v tridsiatke.

 • Ivan Tásler a I.M.T. Smile

  11.3.2004 | čítané: 19641 krát | Celý článok...

  Tento rozhovor som s Ivanom Táslerom spravil na prešovskej skúške I.M.T. Smile pred koncertnou šnúrou. Bolo pred odovzdávaním cien Aurel. Ivan Tásler a skupina I.M.T. Smile mali niekoľko želiezok v ohni. Nominovaný bol nielen úspešný nový album s jednoduchým názvom I.M.T. Smile - Aurela dostal (mal aj druhú nomináciu za zvuk), ale aj skupina ako taká, Ivan Tásler ako spevák (v oboch kategóriách sošky získali), ako aj jeho piesne Kým stúpa dym a 2 líšky (pre R. Müllera) - v týchto kategóoriách neuspeli...

 • Vanda Konečná - odborníčka na trapasy

  19.2.2004 | čítané: 18741 krát | Celý článok...

  Muzikálová hviezda Vanda Konečná zažiarila na korzárskom plese. Uviedla na ňom nielen hity z muzikálov, v ktorých hráva, ale aj piesne z pripravovaného vlastného albumu. Hoci už šesť rokov pôsobí v Prahe, telom i dušou je východniarka. Napokon, v matičke stovežatej žije mnoho Prešovčanov a ďalších východniarov.

 • Števo Skrúcaný o televíznej zábave

  17.2.2004 | čítané: 17571 krát | Celý článok...

  So Štefanom Skrúcaným sme sa stretli na prešovskom plese Korzára. S týmto známym slovenským zabávačom, moderátorom, hercom a spevákom sme sa pôvodne chceli pozhovárať na fašiangovú tému, ale reč sa postupne zvrtla aj na aktuálnu tému slovenskej televíznej zábavy. Štefan Skrúcaný (na snímke ako moderátor Miss Domaša 2003) aj jeho stabilný sparing-partner Miroslav Noga patria už roky medzi slovenskú humoristickú a satirickú špičku. Napriek tomu sa v poslednom čase objavujú hlasy, že humor - a zvlášť televízny - na Slovensku stagnuje. Či je to tak a prečo je to tak, aj o tom je reč v rozhovore s človekom, ktorý má za sebou tak úspešné programy ako Recepty na slávu, rozhlasové Apropo a jeho televíznu variáciu, Telecvoking, O 3 štart či najnovšie Vox papuli. Známy je aj z cyklu Stredoslováci či ako imitátor Jána Slotu a slovenských opilcov. Pri rozhovore sme neobišli, ani tému politiky...

 • Frenky vs Mukatado

  14.2.2004 | čítané: 17410 krát | Celý článok...

  Kapela Mukatado z Banskej Bystrice len veľmi tesne nezískala prvenstvo na tohoročnom Košickom zlatom poklade. Formácia, ktorá hrá fúziu rocku, popu a funky sa pomaly dostáva do povedomia slovenských fanúšikov hoci na východ sa v blízkej budúcnosti nechystá. Hoci speváčka Janka Kozáková a bubeník Peter Cígler v rozhovore sľúbili, že to chcú napraviť...

 • Wabi Daněk: Kabát mi nevadí

  28.1.2004 | čítané: 17932 krát | Celý článok...

  Legendárny pesničkár Wabi Daněk sa po dvojročnej odmlke znovu ukázal v Prešove. So spoluhráčom Milošom Dvořáčkom vystúpil ako hosť Vianočného koncertu Malého princa vo Véčku. Publikom na Wabiho nezabudlo a ovácií sa nedočkala iba Rosa na kolejích, ale všetky piesne. Rozhovor s týmto spevákom vznikol po tomto vystúpení.

 • Ivana Novotná - o sebe

  15.12.2003 | čítané: 18899 krát | Celý článok...

  Ivana Novotná je mladá speváčka pochádzajúca z Levoče. Táto 20-ročná vysoká blondína s mierami 92-64-94 je zatiaľ známa skôr z fotografií a televízie, než prostredníctvom svojho hlasu. Za sebou má niekoľko titulov z rôznych súťaží krásy, no na akcii Miss Domaša Valkov 2003 sa prezentovala len svojím spevom. Venovala sa aj modelingu, v roku 2001 mala možnosť fotografovať v talianskom Miláne. Uvedomuje si, že viac ľudí pozná jej tvár než hlas.

 • Modus: zakladateľ Stankovský a líder Lehotský

  26.11.2003 | čítané: 38403 krát | Celý článok...

  Skupina Modus vznikla v roku 1967. Sedem rokov po jej vzniku nastúpil do Modusu Janko Lehotský, ktorý je dodnes jeho lídrom. Zlatá éra nastala koncom sedemdesiatych rokov, prelomový bol rok 1977, kedy získala zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Úsmev. Najvýraznejšie osobnosti Modusu - Miroslav Žbirka a Marika Gombitová sa potom vydali na úspešnú sólovú dráhu. Osemdesiate roky strávila kapela so striedavými úspechmi. Najväčší hit tej doby zaspieval spoluzakladateľ Modusu navrátivší sa do kapely - bubeník Ľubomír „Kyslík“ Stankovský. Doteraz posledný radový album Modusu Láv sa píše Love vyšiel po štrnásťročnej odmlke v roku 2002 (predchádzali mu radové albumy Modus, Balíček snov, 99 zápaliek, Záhradná kaviareň, Najlepšie dievčatá, Každý niečo hrá, Vlaky s rokmi, Zrkadlo rokov a Keď sa raz oči dohodnú). Comeback v najsilnejšej zostave so Žbirkom a Gombitovou je v súčasnosti nepredstaviteľný, najmä pre postoj Mariky Gombitovej. Zato však skupina brázdi slovenské pódia so starými hitmi a staronovým zložením: Janko Lehotský (klávesy, spev), Ľubo Stankovský (bicie, spev), Ľudovít Nosko (gitara, spev), Jirko Vana (gitara) a Janko Lehotský junior (basgitara). Na jednom takomto koncerte v prešovskom Solivare sme vyspovedali zakladateľa Modusu Ľubomíra Stankovského, ktorého preslávila jediná pieseň Ty, ja a môj brat (známe to Sklíčka, skladba vyšla na albume Najlepšie dievčatá v roku 1984), ako aj Janka Lehotského, s ktorým sme prebrali skôr málo známe vývojové etapy skupiny.

Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS