dnes je Štvrtok - 28. marec 2024 - Soňa | zajtra Miroslav

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

Čechomor - momentálne bez Nohavicu

V súčasnosti je jednou z najvychytanejších českých skupín Čechomor. Táto kapela, najnovšie bodujúca vo filme Rok ďábla, ktorý už smeruje aj do slovenských kín, si ešte nedávno hovorila Českomoravská hudební společnost. Na Slovennsku sa v minulých rokoch dvakrát ukázala ako sprievod a hosť Jaromíra Nohavicu. Tentoraz prišla do Prešova na Festival dobrej hudby - Sigord 2002 sama, aby ako jedna z hviezd predviedla svoje tvrdé úpravy ľudových skladieb. S frontmami Čechomoru, gitaristom a spevákom Františkom Černým a huslistom a spevákom Karlom Holasom, bolo o čom rozprávať. Nielen o súčasnosti, ale aj o minulosti a budúcnosti...

Keď ste tu boli prvýkrát s Jarkom Nohavicom, prišli ste ako relatívne neznáma kapela. Dnes sa Čechomor na českej hudobnej scéne často skloňuje. Robili ste projekt s filharmonickým orchestrom, film Rok ďábla, môžete tieto vaše aktivity trochu priblížiť?

Černý: „Celé to vlastne vzniklo náhodou. Jedna firma chcela urobiť koncert, na ktorom by naše pesničky zahrali s nejakým orchestrom. Začali sme hľadať niekoho, kto by to spravil. V televízii sme videli Jaza Colemana. Neváhal som a hneď som mu zavolal, či by nám nepomohol, keďže on sa týmito vecami zaoberá. Keď s tým súhlasil, povedal, že ho ten koncert príliš nezaujíma, že spravíme platňu. Tak vzniklo CD Proměny, na ktoré nadviazal film. Režisér Petr Zelenka nás oslovil už skôr, nezávisle od platne Proměny. Takto nejako, celé dohromady to vzniklo a všetko sa odohralo v roku 2001.“

Vo filme sa stretla dosť zaujímavá partia ľudí. Jarek Nohavica, Karel Plíhal, Jaz Coleman... O čom je ten film?

Černý: „Je to o živote, ktorý sa točí okolo kapely, okolo života Jarka Nohavicu a celé je to spravené tak, že každý, kto film uvidí, si z neho vezme niečo iné. Nedá sa o tom veľmi hovoriť, treba vidieť. Film je akýmsi zachytením postojov z určitej doby, v ktorej sa dej odohráva.“

Pokračuje vaša spolupráca s Jarkom Nohavicom?

Holas: „Spolupracovali sme dva roky. Pôvodne sme mu mali natočiť pár piesní na jeho platňu, potom sme mali ísť na jedno turné, ďalší rok sme išli znovu. Teraz si spolu občas tiež zahráme, ale už každý ideme svojou cestou. A či bude ešte ďalšia spolupráca na nejakom projekte, to sa uvidí. V túto chvíľu ideme každý svojou cestou, a vieme o sebe.“

Černý: „Jarek sa dal znovu dokopy s Karlom Plíhalom, s ktorým sa stretol pri nakrúcaní filmu.“

Čechomor je kapelou prekvapení - turné so skupinou Lucie, s Jarkom Nohavicom, orchester, film... Chystáte v blízkej budúcnosti nejaký bonbónik?

Holas: „Máme kopec nápadov a vieme, ako na to. No, žiaľ, nemôžem nič viac prezradiť. Máme pripraveného veľa materiálu, ale akým spôsobom ho použijeme, v akom projekte a s kým, to nemôžeme zatiaľ pustiť von.“

Nedá sa ani naznačiť?

Černý: „Dá sa naznačiť, že plánujeme nejakých zahraničných hostí.“

Repertoárovo stále čerpáte len z folklóru?

Holas: „Pochopiteľne budeme stále hrať pesničky, ktoré vychádzajú z ľudovej tvorby, ale pretože sme v priebehu rokov získali určité skúsenosti a vieme, ako s tým materiálom máme zaobchádzať, aby sme mu neublížili, postupne do tých piesní dodávame vlastné texty, vlastné melódie. Takže nie je vylúčené, že v budúcnosti bude v nejakom projekte už prevládať pôvodný materiál.“

Aký je vlastne názov vašej kapely? Začínali ste ako 1. Českomoravská nezávislá hudební společnost, potom ste boli Českomoravská hudební společnost. Ujal sa názov Čechomor, ktorý bol titulom tretieho CD. Dnes sa všade uvádza už len Čechomor.

Holas: „V podstate sme sa prispôsobili našim fanúšikom, ktorí tak či tak nikdy nevraverli, že idú na 1. Českomoravskou nezávislou hudební společnost, ale na Čechomor. Keď sme sa volali už skrátene Českomoravská hudební společnost, pomenovali sme album Čechomor a od tej doby je to naše poznávacie znamenie a nemáme dôvod ho meniť.“

Takže sa dá povedať, že Čechomor je už regulárny názov kapely.

Holas: „Áno.“

O budúcnosti sme sa toho veľa nedozvedeli. Prejdime na chvíľu do minulosti. Karel Holas hrával s kapelou ZOO, ktorá bola kedysi známa najmä vďaka hitu Čas sluhů, naspievaným ešte Janom Kalouskom. Ako si na toto obdobie spomínate? Funguje ešte táto skupina?

Holas: „Ani neviem, či ešte ZOO funguje. V tom čase, keď skupina vznikla, mala zaujímavý vývoj. Hrali v nej napríklad David Koller, Michal Dvořák, Honza Kovář, Michal Šenbauer, Pavel Kučera, Jirka Chlumecký, ktorý tam zrejme hrá dodnes. Skrátka, bolo to zaujímavé. Muzika sa robila na úplne iných základoch než som zažil kdekoľvek inde.“

Prvá platňa Čas sluhů mala slušný ohlas, potom prišiel na ZOO útlm. Prečo? Bolo to odchodom speváka Jana Kalouska?

Holas: „Poviem to takto. Z môjho pohľadu je to tak, že keď si skupina vydobyje isté miesto na tejto planéte, v tomto štáte, tak by sa nemala hádať s protagonistom.“

Čas sluhů bola titulná skladba k úspešnému, rovnomennému filmu. Čo hovoríte na jeho pokračovanie Čas dluhů?

Holas: „Jéžišmaria, to som nejako nevidel.“

V súčasnosti jazdíte po mnohých akciách. Objavili ste niekoho, možno verejnosti nie príliš známeho, s kým by prichádzala do úvahy nejaká spolupráca? Alebo vás len skrátka zaujal?

Holas: „Zo slovenskej scény vyzerá zaujímavo Jej družina. V Česku som videl zaujímavú kapelu s názvom Ahmed má hlad. Inak v poslednej dobe dosť počúvam Rusov - Nautilus Pampilus a ďalších, niektoré z týchto kapiel už ani neexistujú. A páčia sa nám aj No Name.“

(jún 2002)

Starší článok s Čechomorom, keď ešte hrával s J. Nohavicom: http://www.frenky.sk/?c=12&id=76

Festival dobrej hudby – Sigord 2002: http://www.frenky.sk/?c=12&id=148

Festival dobrej hudby – Sigord 2002 (fotoriport): http://www.frenky.sk/?c=12&id=149

 
25.8.2002 | Pridal: Michal Frank | Rozhovory | čítané: 17226 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS