dnes je Streda - 29. máj 2024 - Vilma | zajtra Ferdinand

frenky.sk - homepage of Michal Frank

 

Znouzectnost má 25 rokov!

Moja najobľúbenejšia skupina Znouzectnost (ZNC) hráva neuveriteľných 25 rokov. Pri tej príležitosti zverejňujem jej tlačovú správu a ako bonus "surový" prepis rozhovoru s jej basákom Goldom...

Tu je teda "tisková zpráva":

Ač se to zdá neuvěřitelné ba až nepravděpodobné, plzeňská hudební skupina ZNOUZECTNOST má v letošním roce výročí 25let hraní na prknech, znamenajících prkna. A to v zakládající sestavě. Svérázný mix primitivismu, punku, neumětelství, folku, šansonu, bigbeatu a písničkářství, vycházejícího většinou z tradice příslovečných tří akordů, neotřelých a nezaměnitelných textů /občas hloubavých, občas dadaistických, občas pohádkových a poetických a občas jdoucích hluboko na dřeň člověka/ „znouze“ přetavila v naprosto svérázný a neopakovatelný jev na české scéně.

To, co vzniklo v roce v totalitním roce 1986 v Plzni, ovlivněno nástupem punkové scény, bez jakýchkoliv ambicí a jen jako projev touhy pár lidí hrát muziku sami pro sebe a okruh nejbližších známých, překročilo pomyslné lokální hranice a změnilo se ve skupinu, která, ač zůstala dodnes bytostně plzeňská, si postupem času dokázala získat, mimo zájem masmédií, rádiového, či televizního vysílání, přízeň velkého množství fanoušků, odehrát kolem 2000 koncertů křížemkráž většinou klubů, a festivalů u nás, natočit třináct řadových desek a přímo či nepřímo i ovlivnit vznik a tvorbu dalších kapel na naší hudební scéně. Je to partička, jejíž vystoupení mívají předem těžko odhadnutelnou atmosféru a která se netají ani tím, že sestavuje celý playlist písní těsně před koncertem a tudíž se jejich vystoupení nikdy neopakují ve stejné podobě a navíc se často i mění podle reakcí posluchačů.

Takže jak to je?

25 let. Nepočítaně kilometrů. Lehce nad 2000 koncertů. Asi tak 250 písní. Tři akordy. Někdy i dva.

Slušné skóre. Díky vám.

-

Túto správu nájdete aj tu:

http://www.press.ori.sk/index.php?mact=News, cntnt01, detail,0&cntnt01articleid=446&cntnt01returnid=87

-
Tu sú (pre otrlých) niektoré veci, ktoré sa nezmestili do tohto rozhovoru, prípadne tam boli len skrátené:
http://www.frenky.sk/clanok/527/znc-na_hasicov_sa_uz_skace_aj_v_kosiciach.html

Odpovedá Golda:

Neuvažovali ste o pokračovaní kompilácie Bla bla plus z roku 1992, kde by boli zase vaše veci na striedačku s inými kapelami?
- Nie.

Prečo?
- Premýšľali sme o tom pred nejakými desiatimi rokmi, a v podstate sme nedali dokopy kapely, ktoré by tam mohli byť. Nie preto, že by človek nenašiel nič, čo by mu prišlo zaujímavé, ale keď sa nám niečo páčilo, už to boli povedzme známe veci a dať dokopy 6-7 kapiel, aby to bolo v podobnom duchu, je hrozne ťažké. Veľa toho, čo sa teraz hráva, je dosť moderné, že nás to už trebárs neoslovuje. Alebo je to z okruhu skupín, ktoré tam boli vtedy, takže dať tomu rovnakú formu ako vtedy by už nešlo. Muselo by sa to urobiť úplne inak. A potom je otázka, či to má zmysel, lebo dnes to už vlastne robí skoro každý.

Od albumu ubehol rok a pol, čo chystáte nové?
- Nič.

Nejaký album či sólový projekt.
- Nebude.

Ako si sa dostal k Bikini? 95 % textov je tvojich.
- Je to kapela z Mladej Boleslavi. Hrali sme blízko Boleslavi na festival na lodenici. Bol to úžasný zážitok. Bolo tam dajme tomu 10 skupín. Mali 7 ľudí, 8 ľudí, dychovú sekciu. A naraz vyliezli dvaja chlapci. Len bubeník a gitarista, pričom bubeník hral navyše postojačky. Obaja boli plešatí. Neveriacky som na to pozeral. Mal výborné pesničky, úžasné, ale spievané anglicky. Hovorím si, taká škoda, že je to v angličtine. V Čechách je kapela strašne hendikepovaná, ak spieva po anglicky. Pokiaľ to necpe do rádia, takí Support Lesbiens fungujú, aj keď nespievajú česky. Tak som spravil niečo, čo som nikdy predtým nespravil. Keď skončili, išiel som za nimi, že sa mi to páči, ale prekáža mi, že je to po anglicky. Prečo to robíte? On mi povedal, že preto, lebo to česky nevie. A ja som mal namiesto jedného piva dve, tak som mu povedal, nech mi to nahrá, že textujem pre Znouzi, tak mu to môžem otextovať. On sa zarazil, povedal, že na tom tiež čiastočne vyrástol, ale súhlasil. Potom mi naozaj poslal tie demáče, otextoval som mu ich, on si to doplnil a tú platňu sme urobili v priebehu asi roku. Strašne ma to bavilo. O to viac, že som sa na tom nemusel podieľať hudobne.

Tie texty sú aj trochu iné ako pre ZNC.
- Oni tým, že to boli dosť heslovité veci, páčilo sa mi to, že to bola iná práca, iné poňatie všetkého. Sú to slogany a človek musí urobiť sloganovitý text, ktorý nie je blbý. Je to ťažké. Nie je ťažké urobiť pieseň, ktorá stojí na slogane, ale potom to funguje tak, že kapela má trojminútový song, v ktorom j refrén s tým mohutným sloganom. A potom sú tam kraviny. A to zasa nechcem. Skĺbiť tieto dve veci ma hrozne bavilo.

DVD nechystáte?
- Nie. Je to tak, že k tým technológiám neinklinujeme. Keby napríklad niekto prišiel a povedal, že to spraví to je iné. Ako to spravila Fixa, s ktorou kameraman jazdil rok po koncertoch. Z toho potom vždy niečo vyberieš. Je ťažké urobiť koncert s tým, že sa to bude točiť na dývko a urobiť to dobre. To musia byť veľkí frajeri. Napríklad Tleskač to urobil takto, že si natočili koncert v Akropoli, alebo Traband, ale nám by to neprešlo. My nikdy nevieme, či sa nám ten koncert vydarí, nevydarí a neprešlo by nám to. Museli by to byť zotrihaných aspoň 4-5 koncertov. Naviac to povedomie, že ú tam traja, štyria ľudia s kamerami – my zas nie sme splachovací a človek si povie, teraz tam niečo zmrvím a potom to nepôjde vystrihnúť. Živý koncert to odpustí, ale tá nahrávka to neodpustí a potom sa do smrti pozerať na chybu... .

Kedysi ste spievali, že „do konce století chybí jen 12 let“...
- ...teraz už tam spievame, že do konca storočia ostáva 90 rokov...

...píše sa rok 2010. ako vnímaš, že ideš niekde do Košíc 11 hodín a stále sa venuješ koncertom. Uvedomuješ si to niekedy a porovnávaš s tým, čo bolo?
- Uvedomujem si to. Z jedného pohľadu. My nejazdíme také štreky, do Francúzska a podobne, čo dnes nie je problém, ideme trebárs do Košíc. Zvláštne však je, že keď sa vraciame v noci domov a sme medzi Prahou a Plzňou, tak mi dôjde, ako sa ten svet strašne zmenšil. Keď sme začínali, nebola diaľnica medzi Prahou a Plzňou. Tá cesta trvala dve a pol hodiny. Teraz 40 minút. A to sme si ešte pri prvom koncerte v Prahe hovorili, takú diaľku musíme ísť. A že vôbec nás tam niekto chce. Bolo to strašne zvláštne. A dnes sa povie, že ideme do Košíc, tak áno, ideme. Akurát musíme vyraziť skoro ráno, aby sme došli a nebol problém. Avšak už to nie je o tej vzdialenosti.

Niekedy ste na Slovensko jazdili výnimočne. V posledných rokoch sa to trochu zlepšilo.
- My sme tu hrali vcelku dosť, kým sa nerozdelila federácia. Potom a tie kontakty pretrhli, prestala distribúcia platní, v podstate to na osem, desať rokov umrelo. Potom sa ozvali chlapci z Kľemones – Žilina a okolie a potom ľudia odtiaľ z Košíc, tak sa dá povedať, že povedzme raz do roka prídeme na Slovensko.

Takže vás tu ešte niekedy uvidíme.
- To práve nezáleží na nás.

Niekedy, v čase keď vyšla kompilácia Punk´s not dead a prvá platňa, sa tu o vás vedelo, dnes je Znouze neznámou kapelou na Slovensku.
- Bývalo to. Tých desať rokov je tam cítiť.

V ČR ste známi...
- Ono to je tak. Vymenili sa generácie. Tí, ktorí teraz dorastajú, chodia dosť mladí, ale iní mladí. Ten hlavný prúd je inde. Sme viac okrajový prúd, než sme bývali.

Akí ľudia na vás chodia? Aj rovesníci, aj mladší, mix?
- Mix. Je to tak, že keď ideme na Moravu, tak tam prídu skôr starší. Takí, čo na nás vrastali pred x rokmi už veľmi nechodia. Sem tam, keď už majú odrastené deti, tak prídu aj s nimi.

V Plzni?
- Skôr mladší.

Ste tri úplne odlišné osobnosti v kapele. Ako sa za tie roky znášate? Žiadna ponorka?
- My sme každý odjinud, ale nikdy u nás taká tá klasická naozajstná ponorka nebola. Proste preto, že sa vyhýbame problémom. Pokiaľ niekto cíti, že bude problém, tak uhne. Strašne vzácne a to vyhrotí tak, že sa pohádame. Potom je to aj tým, že nepatríme medzi kapely, ktorých členovia spolu fakt žijú, chodia spolu do krčiem a tak. Nás držala pokope hlavne muzika.

Ani skôr predtým ste neboli takou kapelou?
- Nie. Každý z nás mal nejaké záujmy a tým sa venoval. Nikdy sme neboli taká tá partia, že naraz chodíme do hospody...

U vás jeden nahrá sólovú dosku, druhý mu ju vydá, tretí urobí obal či hosťuje na nej...
- To nie je problém.

Aj keď sa ti to tak nejaví, je to vzácne.
- Nie je to samozrejme ideálne. Jasne, že ak sú ľudia spolu tak dlho, tak sa vždy nejaký problém objaví. Riešime to aj tak, že napríklad keď ideme do Košíc, tak sa môže stať, že za celú cestu nepadne ani slovo.

Ako prebiehala 11-hodinová cesta do Košíc?
- Caine si zaliezol, zobral slúchadlá a počúval hudbu, Déma si zaliezol a číta si komix, Saudka. Ja sedím vpredu a počúvam hudbu. Vieš, každý si žije ten svoj život v aute, ktorý sa potom prepojí na tom koncerte. Tak to bolo vždy. Ale nie je to tak, že ten koncert skončí a my máme nutkanie sa niekde zlejt. To nikdy nebolo. V tomto sme iní. Vychádzame spolu dobre. S Démom výborne, to nie je problém, Caine to más skôr přes duchovno, je zase hodený niekde inde, ale asi naozaj je to hlavne o to, že vždy nejakým spôsobom sa tolerujeme. Keď robíme muziku, tak fungujeme inak než všetky kapely, čo poznám, preto, že niekto tú pesničku prinesie, zahrá ju – urobí to Déma, ja si k tomu vymyslím basu, on mi do toho nehovorí, Caine si urobí bicie, my mu do toho tiež nehovoríme, a tým to v podstate končí.

Vieš si predstaviť kapelu menom Znouzectnost, že by trebárs hrala s iným gitaristom či bubeníkom?
- Nechcem tieto veci riešiť. To coby kdyby... Naviac ja som zastáncom toho, že veci, ktoré fungujú a majú zmysel, treba nechať fungovať až dokiaľ to nezhnije. A myslím, že my ten zmysel máme. Viem, že tisíc vecí by sme mohli urobiť lepšie. Ale nemôžeš ísť cez tých ľudí... .to nejde. Potom si môžeš vybrať. Keď to rozvŕtaš, tak to môže by lepšie, alebo to umrie. Riskovať vec, ktorú máš rád a myslíš si, že je zmysluplná, pre nejaké svoje ego a uplatnenie a presvedčenie, že by to mohlo byť lepšie... to máme všetci a každý iné. Každý z nás si myslí, že niečo by sa dalo lepšie. My práve nefungujeme ako muzikanti. Keď budeš fungovať ako muzikant, tak sa budeš baviť o notách. A dokážeš to, že ak to tu v tých notách napíšeš, je to zlé... (ukazuje) a potom si môžeš vyberať... . ak nemôžeš urobiť toto, tak je to o pocite. A ten pocit môže mať každý iný. Odohráme koncert a niekto povie, dnes to bolo úžasné, iný povie, že to bolo strašné, strašne som to zvrzal a potom prídu ľudia a povedia, že to bolo úžasné, prípadne že to stálo za hovno. Vždy je to o pocitu. U takých kapiel ako my je to vždy o pocite. A vždy to tak bolo. A ak sa do toho zatiahli také tie muzikantské veci, tak to nikdy nebolo na prospech veci. Potom tam môžeš mať hudobníkov, ktorí sa prispôsobia. Ale my to ani nevieme, muzikantsky sa prispôsobiť, pretože každý to cíti inak a nejakým zázrakom to funguje 25 rokov. Je to v podstate zázrak.

Sedíš v Košiciach, ste Plzeňáci a pijete Budvar. Nie je ti to trápne?
- Je to divné. Aj poviem prečo. Keď my jazdíme, tak pokiaľ máme na výber, tak aj keby mali plzenské pivo, nikdy ho nepijeme, ale dávame si miestne pivo.
Aké miestne pivo je v Košiciach?

Už žiadne. V Prešove je Šariš.
- Tak keby tu bol Šariš, a mohol si vybrať, tak si dám radšej Šariš než Budvar. Ten mi veľmi nechutí.

Už ste namlsaní z plzenského piva?
- Nie, nie. Keď som v Plzni a veľmi vzácne idem niekde do krčmy, tak chodím na Svijany.

Déma, ako plzenský patriot, má pesničku, že Budějovice sú krásne mesto, ale nevedia variť pivo.
- My to máme tak. Gambrinus sa dnes už nedá piť.

Už sa vyrába u nás pri Prešove.
- Vždy to bolo výborné pivo a oni hovoria, že je stále rovnaké. Nie je rovnaké. Pivári, ktorí chodili na desiatku Gambrinus, už veľmi nechodia. Dnes ideš v Plzni - tam majú Kozla, tak Krušovice, tam Svijany - úplná väčšina ľudí, ktorých poznám, chodí na Svijany. Svijany tam dovážajú do krčiem 5 druhov piva a všetky sú výborné.

Pozrite si fotogalériu: http://www.ekosice.com/index.php?option=com_fotogaleria&view=article&id=1&Itemid=100&gal=25

- som tam aj ja :)

A tiež iné veci:
http://www.znc.cz

http://www.frenky.sk/clanok/521/znouzectnost_-_fotoreportaz_ii-.html

Megarozhovor: http://www.frenky.sk/?c=12&id=305

 
4.8.2011 | Pridal: Michal Frank | Haluze | čítané: 13612 krát | Zdieľať |  
Strecha
Michal Frank
Michal Frank facebook

© Copyright 2000 - 2010 Michal Frank
Design & engine by Vádium s.r.o. 2010 | powered by Tesmur:CMS